יהלומים

החומר הזה, שחלקנו כל כך אוהבים – יהלום - הוא למעשה מינרל חזק ביותר, העשוי פחמן. סידור האטומים בו מקנה לו את הלוק הבוהק וגם את הצורה המיוחדת שהוא ניחן בה. היהלום כה חזק עד כי הוא משמש אפילו לחציבה ולחיתוך של בטון מזוין.

תהליך ההיווצרות של היהלום

הטבע עמל שנים על גבי שנים כדי לייצר את אותו מינרל מבריק. מאה מיליון שנה, בטמפרטורה של 2,500 מעלות בתוך מעבה האדמה, יוצרים את הייחוד היפיפה הזה. התפוצצות וולקאנית מקדמת אותו לפני השטח, אך עדיין נדרשת עבודה מאומצת של כרייה באמצעות מכונות המיועדות לכך על מנת להוציא אותו לאור.

היהלום, כחומר גלם, אינו נראה כפי שאנו מכירים אותו. לאחר כרייתו נדרשים תהליכים של חיתוך וניסור, ביקוע וליטוש, כולל הרתחה על ידי אנשי מקצוע מוסמכים לכך. מכירת יהלומים כיחידות בודדות או כחלק מתכשיט מתבצעת רק לאחר שעברו את התהליך.

מי היה זה שחזה בו לראשונה?

כפי הנראה התגלה אותו מינרל ביבשת הודו, אי שם במאה השבע עשרה, על ידי טורנייר, אדם שהחליט להגיע לאזור כדי להקדיש עצמו לכריית היהלומים. מאוחר יותר התגלו יהלומים גם בברזיל ובאפריקה.

רודס סיסל היה מי אשר רכש חלקת אדמה עבור כריית יהלומים באפריקה, במאה התשע עשרה. המכרה בו פעל (דה בירס) הפך לאחד המוצלחים בתחום. כיום מתנהל הענף על ידי מספר קטן של אנשים בעלי הון רב.

היהלומים המוכרים ביותר

מלך תאילנד מתהדר ביהלום הגדול ביותר בעולם (547.67 קראט). לעומתו מלכת אנגליה, אליזבת השנייה, מתהדרת ביהלום העתיק ביותר בעולם, שכפי הנראה הראה את פרצופו לראשונה לפני כ - 5,000 שנה באחד המכרות בהודו. כעת הוא מתנוסס על כתרה.

יהלומים תמיד שימשו כסמל סטטוס מובהק וקישטו את אוזניהן, צווארן ואצבעותיהן של נשות אצולה, מלכים ושאר מפורסמים לאורך כל ההיסטוריה. אחת הדמויות המזוהות עם יהלומים באשר הם, היא מרלין מונרו ששרה בשבחם של יהלומים מכל סוג שהוא כחבריה הטובים ביותר של האישה.

מה אפשר לעשות עם זה?

שאלה זו ישאלו אלו שאינם מוצאים את ההתקשטות וההתגנדרות כאלמנט משמעותי נדרש בחייהם. ובכן, כפי שהוזכר, היהלום, היות והוא חומר חזק ועמיד, משמש לליטוש כל חומר אחר. רק הוא יכול ללטש את עצמו.

בתחום התעשייה משמשים יהלומים לחיתוך בטון: ניסור יהלום מתבצע על ידי שבבי יהלום שמוצמדים אל מכונת הניסור. כאשר היא פועלת מסוגלים שבבי היהלומים ליצור חיתוכים מדויקים בקוטר שונה או לאורכו ולרוחבו של כל קיר בטון עבה, כולל חדרי ממ"ד. החיתוך על ידי שבבי יהלום מאפשר עבודה מהירה ויעילה, מדויקת ונקייה הרבה יותר מכל קונגו מצוי.

כמו כן, היהלום שימש כמחט בתחום המוזיקה לנגינת התקליטים. לסיכומו של דבר, מדובר על כלי אמיתי, על אחד למיליון, שלא רק יכול לייחד כל אצבע, אלא מהווה את אחד הכלים המרכזיים בתחום התעשייה והבניין.