הנך נמצא כאן:

זיקוקים

זיקוקים להמונים

אנחנו המבוגרים ואתם הילדים נהנים מאוד ממופעי יום העצמאות. הזמרים עולים ושרים, ראש העיר בכבודו ובעצמו נואם אליכם ומסכם את הישגיו ואתם? אתם בסך הכל מחכים להדי ההתפוצצויות, שמסמלים את תחילת יום העצמאות: מופעי זיקוקים שיאירו את השמיים וישמחו את לבבכם.

זיקוקים של היום הם לא הזיקוקים של פעם

זיקוקי דינור הוזכרו בתנ"ך כניצוצות אש. הסינים הגו את הרעיון של מופע זיקוקים לצרכים פולחניים והם למעשה פיתחו את מה שאנחנו רואים היום במגוון אירועים ארציים ופרטים. החומר ממנו הזיקוקים עשויים הוא אבק שריפה.

ה'כוכבים' שאתם רואים באוויר הם תערובת של כמה חומרים שנדחסים לצורות מיוחדות וכך בעצם נוצר האפקט שאתם רואים. צבע הכוכבים נובע מסוגי מתכות ומלחים שמעורבים יחדיו. הזיקוקים משוגרים ממשגר דמוי מרגמה, בדרך כלל ממקום גבוה.

הזיקוקים ושימושיהם

קרה שהייתם בחתונה ולא היו זיקוקים? קשה להאמין. במגוון אירועים משמחים משתמשים בזיקוקים. תוכלו למצוא אותם באוויר בימי עצמאות, בפסטיבלים, באירועים המונים, בסיום הלימודים, בפורים וכמעט בכל אירוע שמסמל שמחה. אין שייכות דתית לשימוש בזיקוק. אנחנו יכולים למצוא אותם אצל המוסלמים בחתונות, אצל הנוצרים בחלוף שנה חדשה וכמובן אצל היהודים בשמחות רבות.

סוגי זיקוקים

קיימים סוגים שונים של זיקוקים: זיקוקים לחתונה שמופעלים באולם סגור, בדרך כלל בכניסה של החתן והכלה לאולם וגם בריקודים. במקרה כזה, הזיקוקים באים בצורת שרוול קצר או צינור שנדלק ומוציא ניצוצות מרהיבים.

ישנו גם זיקוק שמסתובב וזיקוק שהניצוצות בו נופלים למטה, בצורת מפל. באירוע ראוותני הזיקוקים משוגרים ממרגמות והם בעלי צבעים וצורות שונים. קיים עוד זיקוקון קטן שאנחנו מכירים מהיומולדת, כזה שאנחנו שמים על העוגה. זהו זיקוק שדולק לכמה שניות.

לא כל אחד יכול לשגר זיקוקים

אתם רוצים להאיר את השמים בכוכבים מלאכותיים? לא כל אחד יכול. הרי מדובר בחומר נפץ לכל דבר, ולכן צריך רישיון על מנת שאפשר יהיה לעסוק בתחום. בעבר אירעו מספר תאונות שבהן נפצעו מפעילי זיקוקי דינור ולכן עבודה עם זיקוקים דורשת מיומנות ואחריות.

הדרישות להיות מפעיל הן: אדם מעל גיל 21 שנדרש לסיים בהצלחה קורס מפעילי זיקוקים. לאחר סיום הקורס יצטרך האיש להשתתף בחמישה אירועים שבהם תפעילו את הזיקוקים תחת פיקוחו של מדריך מוסמך, עד שמונה חודשים מסיום הקורס.

איך לבחור מפעיל זיקוקים לאירועים?

הילדים מתחתנים בשעה טובה והם מבקשים שבאירוע הנוצץ יהיו זיקוקי דינור? הנה כמה טיפים לפני שבוחרים מפעיל:

  • לבדוק רישיון בתוקף של המפעיל ואם יש לו זיקוקים לחתונה שמתאימים למקום
  • בקשו לראות את האישור של גן האירועים או אולם האירועים. לא לכולם אחד כזה
  • דברו עם האולם והמפעיל ו-וודאו שיש להם ציוד למניעת שריפה במקרה של תקלה
  • חפשו על המפעיל מידע בפורומים, דרך חברים ואפילו דרך אולם האירועים עצמו

מחירי זיקוקים לאירועים

רוב הזוגות שמתחתנים משכירים את שירותיו של מפעיל הזיקוקים. העלות משתנה ונעה בין כמה מאות שקלים לזיקוקים בודדים בדרך לחופה ועד אלפי שקלים לזיקוקים שמשוגרים בגן האירועים, ברגע שהחתן שובר את הכוס.

אפקט הזיקוקים משפיע על כל הקהל

הזיקוקים מהווים שעשוע ראוותני. היוקרה והשמחה באירוע עולות ככל שמופע הזיקוקים מפואר יותר. זיקוקים לאירוע הם הדבר שאנשים ידברו עליו ומה שישפיע על האורחים לטובה. לפעמים אנשים לא מודעים עד כמה זיקוקים מסמלים עוצמה, חגיגיות ושמחה שכולם חפצים בה.