טבעת יהלום

תשכח מכל מה שידעת – חשבת שדירה תהיה הרכישה הכי משמעותית בחיים שלך? הכי מורכבת? חשבת שהרכב החדש שאתה עומד לקנות הוא הרכישה שדרשה ממך הכי הרבה תשומת לב והקפדה? עד שלא קנית טבעת יהלום לא ראית כלום.

תכשיט כל כך קטן הוא רכישה מורכבת יותר מאשר דירה? טוב, אולי נסחפנו. אבל שוק היהלומים הוא שוק שבקלות יכול לבלבל את מי שלא בקיא בו, והניסיון לחסוך מעט בעלויות – כי זו בסך הכל טבעת – עלול להוביל להוצאה מיותרת על תכשיט חסר ערך.

מהם היהלומים האלה?

יהלום הוא בעצם מינרל שנוצר באופן טבעי בשכבות העמוקות ביותר של קליפת כדור הארץ. כחלק מהתהליך, נפלטים היהלומים אל השכבות הקרובות יותר אל פני האדמה, בהן ניתן למצוא אותם. יהלומים הם החומר הקשה ביותר בטבע, והם אבן החן הנפוצה והיקרה ביותר.

סביב קביעת איכות היהלום יש מדע שלם. טיב היהלום שיעטר טבעת יהלום מסוימת יקבע את ערכה וכמובן את מחירה. ישנם ארבעה קריטריונים הקובעים את איכות היהלום:

  • משקל – נמדד ביחידה הנקראת קראט. ככל שהיהלום שוקל יותר, כך ערכו גדול יותר.
  • ניקיון – ככל שהיהלום נקי יותר, ואין בו שריטות, סדקים, מראה עכור או כל פגם אחר, כך ערכו גדול יותר.
  • ליטוש – ליטוש מדויק הוא כזה שבו הפרופורציות, הסימטריה והגימור של האבן נעשים בצורה מקצועית. ככל שהליטוש מוצלח יותר, כך היהלום שווה יותר.
  • צבע – ככל שהיהלום חסר צבע יותר, כך ערכו גדול יותר. ישנם מקרים יוצאי דופן של יהלומים צבעוניים ששוויים גדול כיוון שהם נדירים מאוד, אך עדיין היהלום חסר הצבע יהיה יקר יותר וייחשב איכותי יותר.

אז איך תקנה טבעת יהלום?

כל המידע הזה על יהלומים הוא טוב ויפה, אבל אתה לא באמת אמור עכשיו ללכת ולחקור בתנאי מעבדה כל טבעת שאתה שוקל לרכוש. אז איך תדע מה לבחור? קודם כל, כדי לדעת שאתה קונה תכשיט איכותי ולא מוציא את כספך על חיקויים וזיופים – קנה רק בחנויות בעלות שם בתחום. המחירים מעט גבוהים, נכון, אבל לפחות היהלומים אמיתיים ואיכותיים ולא ינסו למכור לך זכוכיות או אבני חן פשוטות.

לרוב, טבעות יהלומים נרכשות על מנת לשמש את הקונה באחד הימים החשובים בחייו, בתור טבעות אירוסין. אם אתה יודע שאתה קונה בחנות מקצועית, רוב ההחלטה שלך צריכה להתבסס על העיצוב. טבעת יהלום יכולה להיות משובצת במספר יהלומים קטנים או ביהלום אחד גדול בלבד במרכזה.

טבעות יהלומים עם יהלום אחד במרכזן נקראות טבעות סוליטר, והן הנפוצות יותר, אך העיצוב שלהן הוא קלאסי וסטנדרטי. אם אתה מחפש טבעת בעיצוב מקורי או מיוחד יותר, טבעת המשובצת ביהלומים קטנים ללא יהלום מרכזי תגיע בדוגמאות מגוונות יותר.

גם אם בחרת חנות מקצועית בעלת שם, ואתה סומך על המוכרים המציעים לך את סחורתם, תמיד כדאי לדעת על מה אתה משלם. לפני שבחרת טבעת יהלום והגעת לקופה, בקש מהמוכר תעודת GIA, תעודה המעידה כי אתה רוכש יהלום אמיתי, ובה יופיעו כל הקריטריונים המעידים על איכותו: משקלו, רמת הניקיון שלו, איכות הליטוש והצבע שלו.