הנך נמצא כאן:

רב - בחירת רב לחופה

יום החתונה הינו היום לו חיכית כל חייך. זהו היום בו תעמדי מתחת לחופה יחד עם בן זוגך, אשר יחזור אחר דברי הרב ויקדש אותך. זהו היום האחרון שלך כרווקה והיום הראשון שלך כאישה נשואה. כדי לבצע את הטקס הזה באופן שהכי מתאים לכם והולם את אמונותיכם ורצונותיכם, הדבר החשוב ביותר הוא למצוא רב מתאים. הרב הוא למעשה המנחה של הטקס, וסגנונו הוא זה שיקבע אם תתחברו לתוכן ולאווירה תחת החופה, או שתעמדו בחוסר נוחות ותמתינו שהטקס יסתיים. מי כמוך זוכרת חתונות רבות בהן הטקס היה נפלא ומרגש, לעומת חתונות בהן כל דקה הרגישה כמו נצח, וקהל האורחים נע במקומו בחוסר נוחות. מסיבות אלו חשוב מאוד לבחור ברב שיקשיב לבקשותיכם, יתחשב באמונותיכם וברקע שלכם, ויהפוך אתכם לבעל ואישה בצורה הקולעת והמרגשת ביותר.

עוד לפני שתתחילו לקבוע פגישות עם רבנים, עליכם להחליט איזה סוג של רב תרצו: אורתודוקסי, כמו שמספקת הרבנות, קונסרבטיבי או רפורמי. יש לזכור שבמדינת ישראל רק טקסים המנוהלים על ידי רבנים אורתודוקסיים מוכרים על ידי המדינה כחופה וקידושין כשרים, ולכן במידה ותבחרו ברב שאינו אורתודוכסי, תצטרכו לאשרר את נישואיכם באמצעות חוזה נישואין אצל עורך דין, או לחילופין על ידי חתונה נוספת מחוץ לישראל.

במידה ובחרתם בטקס אורתודוקסי, הקפידו להקדים ולוודא כי מדובר ברב המאושר על ידי רשם הנישואין. ישנם רבנים רבים בנמצא, ולכל אחד מהם דרך שונה ומיוחדת להעביר אתכם מחיי הרווקות לחיי הנישואין. כל רב מציע סגנון חופה שונה, מידת ליברליות שונה ואורך טקס שונה, הנובעים מעדתו, תרבותו ואישיותו של הרב. המבחר הרב והסגנונות השונים הופכים את בחירת הרב למאתגרת. ישנם זוגות שילכו על פי רשימת הרבנים המורשים אשר קיבלו מרשם הנישואין, ובאופן אקראי יבחרו את רבם. עם זאת, במידה וטקס החופה חשוב לכם, אנו ממליצים להקדיש קצת יותר מאמצים בבחירת הרב, על מנת לוודא שטקס החופה שלכם יהיה בלתי נשכח.

את בחירת הרב כדאי לעשות כבר ברגע שיש לכם אולם/גן אירועים ותאריך לחתונה. לא כל הרבנים זמינים בכל התאריכים, ורוב הרבנים עורכים רק טקס חופה אחד ביום, כך שהזמינות של הרבנים היא לא גבוהה, ובמידה ואתם מעוניינים ברב חשוב או פופולארי במיוחד, הסיכון לכך שהוא כבר יהיה תפוס בתאריך חתונתכם הוא גבוה. לכן, מהרגע שיש לכם תאריך לחתונה, אל תחכו ליום רישום הנישואין ברבנות, אלא הקדימו ושריינו את התאריך עם הרב שבחרתם.

על מנת לקבל החלטה ולבחור ברב שיתאים ביותר לחתונתכם, כדאי להתחיל בללכת למספר חתונות על מנת לבחון סגנונות שונים של טקסי חופה, לבקש המלצות מחברים נשואים, לחפש המלצות על רבנים באינטרנט, ולהתחשב בדברים הבאים:

מקצועיות וניסיון

אחד הדברים החשובים ביותר אצל רב, הוא מידת המקצועיות שלו. כבר קרו מקרים מעולם בהם הרבנים עצמם שכחו את מילות הטקס, וביום חתונתך לא תרצי שהרב ישכח "את ירושלים...". לעיתים מסובך לעמוד על רמת מקצועיותו של הרב במידה ואתם לא נמנים על קהילתו של הרב או בחוגים דתיים שונים. לכן, חשוב לברר שמדובר ברב אשר ניהל טקסי חופה בעבר. על מנת לעשות זאת, בקשו ממנו לתת לכם שמות של זוגות שהוא חיתן על מנת לקבל מהם המלצות, ובמקביל חפשו המלצות אצל חברים או בפורומים באינטרנט. בררו שמדובר ברב שמגיע בזמן למקום האירוע, שאינו קובע יותר מחופה אחת בערב, ושמדובר ברב אחראי שלא "מבריז" מאירועים.

דבר נוסף שחשוב לבדוק קשור בחוק הישראלי, אשר מתיר עריכת חופה וקידושין אך ורק בידי רב שהינו מורשה על ידי רשם הנישואין באותה עיר, או בידי רב עיר/שכונה ביישוב בו נערכים הנישואין. חלק זה הינו החשוב ביותר, שכן רב שאינו מורשה על ידי רשם הנישואין לא יוכל להעביר את הכתובה שלכם, וחופה שתיערך על ידי רב כזה לא תירשם.

היסטוריה אישית שלכם

יום החתונה הוא יום של משפחה, יום של קהילה, יום בו החברים שלכם, משפחתכם והאנשים החשובים לכם מברכים אתכם על הקמת בית בישראל. לזוגות רבים יש קהילה ואף בית כנסת שאליו משתייכים. שאלו את עצמכם האם יש רב מסוים אשר מלווה את משפחתכם במרבית האירועים הדתיים הקשורים לקהילה או למשפחה שלכם. במידה והתשובה היא כן, בדקו אם מדובר ברב הרשאי לנהל טקס חופה וקידושין, ושריינו איתו את התאריך.

לעיתים ההיסטוריה האישית יכולה להיות הרבה יותר קרובה ומיידית: האם הייתם בחתונה מיוחדת אשר בה הרב ריגש אתכם והייתם מעוניינים שינהל את טקסכם? באם כן רצוי שתצרו קשר עם החתן והכלה ותבקשו את פרטי הרב.

עדתכם

לא תמיד שני בני הזוג שייכים לאותה עדה או מסורת. יש להחליט האם אתם מעוניינים לקיים חופה וקידושין על פי המסורת של בית החתן או לפי המסורת של בית הכלה. לפעמים הזוג מעוניין שהחופה תהיה שונה מהמסורת בבית, ולפעמים דווקא הקרבה למסורת יכולה להיות האלמנט שיהפוך את החופה למיוחדת יותר עבור בני הזוג. משום כך יש להחליט מראש מהו סגנון העברת החופה בו אתם מעוניינים, שכן נוסח הטקס עלול להשתנות במקצת מעדה לעדה. חשוב שתרגישו בנוח עם הסגנון, ושלא תחושו שהינכם באים בברית הנישואין בטקס אשר אינו מתאים לתרבותכם.

עדת הרב

רבנים מעבירים טקסים במספר סגנונות שונים. הסגנונות המרכזיים הם הסגנון הספרדי והסגנון האשכנזי, אך ישנם גם סגנונות אחרים התלויים בתרבות או העדה אליהם משתייך הרב. עדתו של הרב היא משמעותית בעיקר משום שהיא משפיעה באופן ישיר על האופי בו הוא מנהל את הטקס. באם לא בחרתם רב מהקהילה שלכם או ברב שהינכם מכירים, עליכם לבחון את סגנון הטקס באופן תרבותי, שכן לא הייתם רוצים שתעמדו ביום חשוב זה מתחת לחופה ותגלו שאינכם מתחברים לנעימות ולניגונים השונים שמביא עימו הרב.

אופי הרב

החיבור שלכם לרב הוא חשוב מאוד, החל מהכימיה הבסיסית שלכם עם הרב, דרך מידת ההתחשבות שלו ברצונותיכם, וכלה במידת ההתגמשות שלו באופן ניהול הטקס על פי בקשותיכם. כל זוג וזוג הינו עולם ומלואו, ולכל אחד דרישות משלו. עליכם לבחון שהרב מוכן להקשיב לדבריכם ומתחבר לסגנון הטקס בו אתם מעוניינים, היות ואם מדובר ברב אשר אליו אתם לא מתחברים, הדבר יורגש במהלך הטקס.

יש שוני רב בין רבנים שונים: חלקם אוהבים "להריץ" את הטקס ואינם מדברים רבות ולא מעבירים דרשות, רבנים אחרים יעדיפו להכיר את הזוג ולהגיד עליהם מספר מילים במהלך הטקס על מנת להפכו לאישי יותר. ישנם רבנים המאריכים בדברי תורה, ואחרים אשר מאפשרים גמישות בבחירת התכנים שיושמעו במעמד החופה. בפגישתכם עם הרב בחנו את הדרך בה הוא מעדיף להעביר את הטקס, והסבירו לו כיצד אתם מעוניינים שהטקס יתבצע.

מחיר

באופן פורמאלי קיום טקס חופה וקידושין הוא מצווה, ואל לרב לבקש תגמול עליו. בפועל תצטרכו לשלם לרב לא רק את אגרת פתיחת התיק ברבנות, אלא גם תשלום טרחה והוצאות נסיעה, אשר יכונו לרוב "תרומות". רוב הרבנים מבקשים בין שש מאות לאלף שקלים, ובמידה והטקס יתרחש במקום מרוחק ממקום מגוריו של הרב, תצטרכו לשלם לו גם את הוצאות הנסיעה. כדאי לברר עם זוגות אחרים כמה הם שילמו לרב, ולוודא שהרב בו בחרתם לא גובה תשלום מופרז. כדאי גם לדעת שישנם גופים שונים המציעים את שירותם של רבנים ללא תשלום, כמו ארגון צוהר וארגונים אחרים. לכן, לפני שתבחרו ברב, מוטב שתבררו מה התקציב שלכם, ותחליטו בהתאם על הרב המתאים לכם.

מידת ליברליות

בחירת הרב תלויה גם במידת הקרבה שלכם אל הדת. ישנם רבנים שמרנים אשר אינם מגלים גמישות במהלך טקס החופה, והם ינהלו את חופתכם כהלכתה, וישנם רבנים אשר יאפשרו לכלה להעניק טבעת לחתן, ויאפשרו לה לא ללבוש כיסוי על החלק העליון של הגוף, ויתירו לזוג לוותר על חלק מהברכות ואף לומר מספר מילים תחת החופה. מסיבה זו אחד הדברים החשובים ביותר הוא לבחור ברב אשר תואם את ציפיותיכם. במידה ואתם מעוניינים בחופה שמרנית ומסורתית, וודאו שהרב שבחרתם הוא רב המקפיד על כל כללי החופה, ואילו אם אתם מעוניינים בחופה ליברלית ואישית יותר, בחרו ברב שיאפשר לכם את הגמישות הזו.

לאחר לקיחת כל השיקולים הללו בחשבון, תוכלו לבחור את הרב שיתאים לכם ביותר, אשר יערוך את טקס החופה לשביעות רצונכם. סוף טוב הכל טוב, מזל טוב, יש לכם רב!