הנך נמצא כאן:

עיצוב חופות - חופה

כל החיים את חולמת על אותו הרגע. מתרוצצת ומחפשת את השמלה המושלמת, נעלים, מאפר, עיצוב שיער, טבעות ואולם. לרגע את שוכחת שהרגע החשוב ביותר בערב זה, הוא למעשה החופה עצמה. את, שרוצה שערב זה יהיה מושלם ורוצה להרגיש כמו מלכה תחת חופת חלומותיך, חייבת להקדיש זמן ומחשבה לאופי ועיצוב החופה.

לרוב עבור הכלה החופה היא שנייה בחשיבותה אחרי שמלת הכלה, אך זכרי שמדובר כאן על מהות האירוע. לא רק את ובן זוגך צריכים להראות נפלא, אלא גם המקום תחתיו אתם תתחתנו ותבטיחו את עצמכם אחד לשנייה. כולם רואים אותה, כולם מביטים על צורתה, צבעה והווייתה. מראה החופה משפיע על אופי הטקס ועל הגשתו, שכן חופה אחת יכולה לשקף צניעות, השנייה הדר והשלישית הוד. החופה צריכה להתאים למי שאתם ולמה שאתם רוצים לשדר, והיא משלימה את השמלה והחליפה ברגעים המיוחדים הללו. בנוסף לכך, החופה חייבת להתאים גם לכמות האנשים שצריכים לעמוד תחתיה ברגע המאושר וגם להיות מוארת בצורה הנכונה לפי שעת קיומה, שהרי בתמונות תהווה החופה חלק מרכזי מהקישוט ותשארנה מזכרת לכל החיים.

עיצוב החופה חשוב לא רק מבחינה אסטטית, אלא גם מבחינה רוחנית, שכן צעדיכם הראשונים כזוג נשוי יעשו מתחת לחופה זו. מסיבה זו, רצוי שהחופה תשקף את הלך הרוח ואת הווייתכם ומהותכם כזוג צעיר. קיימים סגנונות רבים של עיצובי חופה, כאשר כל עיצוב נועד למטרה שונה, ובחירת עיצוב שאינו מתאים לכם יכול לגרום למפח נפש ואף לתסכול. לכן, לפני בחירת העיצוב לחופה, חשוב להקדיש מחשבה לאיזו חופה תתאים לכם ביותר ולאופי החופה שאתם רוצים לשדר ולזכור.

חשיבות החופה מבחינה סמלית היא סיפורה. החופה 'מספרת' את סיפור חייה של המשפחה הנוצרת בה. תחילת הסיפור בדורות הקודמים, אלו שאנו צאצאיהם אך לא פגשנו בהם. הסיפור עובר דרך הורי בני הזוג הנישאים, ולבסוף מתמקד בחיי בני הזוג עצמם, מיום לידתם, דרך ילדותם ועד הקמת ביתם העצמאי. הסיפור לא מסתיים בחופה אלא ממשיך לעתיד. החופה היא המפתח לאותו עתיד, ובה מברכים את בני הזוג בבניית עתיד מאושר ובבניית משפחה משלהם.

ההיסטוריה של חופה וקידושין

תהליך הנישואין מתחלק לשני חלקים: אירוסין ונישואין. כל עוד הכלה לא עמדה עם בחיר ליבה תחת החופה, על פי ההלכה היא עדין שייכת לבית אביה. מרגע שעמדה תחת החופה ובחיר ליבה קידש אותה, הופכת הכלה לאשת איש. מנהג החופה מופיע כבר בימי המקרא, ובספר תהילים כתוב "והוא כחתן יוצא מחופתו ישיש כגיבור לרוץ אורח" (תהילים, יט,ו).

החופות המקוריות היו בנויות מארבעה מקלות ומסדין או טלית, כאשר הדבר תלוי לרוב בעדת החתן: האשכנזים היו שמים מעל לארבעת המקלות סדין לבן, בעוד שהספרדים היו מניחים טלית, לרוב את טליתו של החתן. את המקלות החזיקו מכובדים, אורחים, עדים או משפחות החוגגים, כאשר החזקת המקלות נחשבה למצווה כפי שלשמח חתן וכלה הינה מצווה.

בתחילת טקס חופה וקידושין מברכים על האירוסין, ולאחר ברכת האירוסין החתן והכלה מוכנים להפוך לבעל ואישה. החתן מברך את הכלה ואומר לה: "הרי את מקודשת לי בטבעת זו כדת משה וישראל", ולאחר קידוש הכלה מברכים על הנישואין בשבע ברכות: הנוהג אומר שמוזמנים שונים מברכים את החתן והכלה, אך ישנם זוגות שבוחרים לתת לאדם אחד או לרב לברך את כל שבע הברכות. את הטקס מקנחים בזיכרון ירושלים, כאשר החתן אומר: "אם אשכחך ירושלים, תשכח ימיני, תדבק לשוני לחכי אם לא אזכרכי, אם לא אעלה את ירושלים על ראש שמחתי" (תהלים קלז, ה-ו).

כיום לאחר סיום טקס החופה נהוג שכל האורחים לרבות הרווקים והרווקות עולים לחופה ומברכים את החתן והכלה. כמו כן, נהוג לתת לרווקות המעוניינות בכך לשתות מכוס הקידוש כסגולה למציאת שידוך. לרוב נוהגים הזוג הצעיר, המשפחה והחברים לעבור בשלב זה לחלק הבא של החתונה, ארוחה ומסיבה, ואילו החופה בסוף הטקס נשארת כמקום המאגד תחתיו את קדושת הנישואין הטריים ואת המשאלות לנישואין עתידיים, ושומרת בחובה לנצח את הזיכרון של אחד הרגעים החשובים והמשמעותיים ביותר בחיי הזוג הצעיר.

על פי "שולחן ערוך", את החופה נהוג לקיים מתחת לשמיים ולא בתוך אולם סגור. בארצנו רוב ימות השנה הינם יבשים ולכן מאפשרים את קיום חופה תחת כיפת השמיים ואת קיום המנהג כהלכתו. בחתונות חורף הטקס מתקיים לרוב בתוך אולם, אך ניתן לקוות להפוגה קלה בגשמים כדי לערכו בחוץ. זכרו, במידה והחתונה נערכת בחוץ, דאגו לכך שניתן יהיה לקיימה תחת כיסוי על מנת שבמידה ותנאי מזג האוויר ישתנו וירדו גשמים, לא ייגרם לכם מפח נפש.

גם בקבלה רשום רבות על אירוע החתונה, כאשר בספר הזוהר נכתב: "כענין הזה הכלה למטה, צריך לתקן החופה ולכסותה בתיקונים נאים, לכבוד הכלה האחרת המזומנת לבוא לשם לשמחת הכלה התחתונה, ולכן לכבוד הכלה העליונה צריך לעשות חופה נאה בכל תיקוני נוי". ממקור זה ניתן ללמוד על החשיבות של קישוט החופה, שכן הוא נעשה לכבודך, לכבוד הכלה, שהרי תחת החופה החתן והכלה באים לשמוח. החופה הוא אחד המקומות בהם לא מתבקשת צניעות, אלא דווקא הוד, הדר ויופי.

בשל חשיבותה של החופה ובגלל שלכבוד טקס זה התכנסו כולם, אנו ממליצים לכם להקדיש זמן לעיצוב החופה, ולוודא שהחופה מתאימה לטעמכם ולאווירה שאתם מנסים ליצור ביום האירוע. זכרו שהחלק המשמעותי ביותר במאורע מתרחש תחת החופה, ולכן העניקו לשכינה מקום יפה להגיע אליו ולהשרות עליכם את האווירה המתאימה והמרגשת לאירוע זה.

עכשיו לאחר שהחופה מעוצבת ומסודרת, כל שנותר לכם הוא להתייצב ביום האירוע בבגדי חתן כלה, להתקדש ובמזל טוב להתחתן.