בחירת מעצב חופה

מועד החתונה מתחיל להתקרב. כבר מצאת חתן ובחרת אולם, נעלים, רב ושמלה, ועתה נותר לך ולבן זוגך לבחור עיצוב לחופה. המבחר הוא עצום, וקיימים בשוק מאות סגנונות, דגמים, ומעצבים שונים. כל חופה יכולה להראות שונה לחלוטין מאחרות, וליצור זיכרונות ותמונות שונים לגמרי מהרגעים החשובים תחת החופה. מצד אחד אתם רוצים להפוך את החופה שלכם לייחודית, ומצד שני אתם לא מעוניינים להתרחק יותר מדי מהמסורת. בנוסף להכל, אתם מחפשים חופה אשר תשקף את הסגנון והאישיות הייחודיים שלכם, ותהפוך את הרגעים המשמעותיים תחת החופה לקסומים.

הצעד הראשון בהגשמת החופה המושלמת עבורכם, הוא למצוא מעצב או מעצבת שיבנו לכם את החופה. גם אם אתם כבר סגורים על סגנון וגם אם אתם עדיין לא יודעים מה בדיוק אתם מחפשים, נשאלת השאלה כיצד לבחור באותו אדם או חברה שיבינו ללבכם, יקלעו לטעמכם ויעצבו עבורכם את חופת חלומותיכם.

לפני הכל...

לפני שאתם רצים לפגישות מייגעות עם מעצבים שונים, כדאי שתנסו להבין מהו הסגנון הכללי אותו אתם מחפשים. ישנן מספר דרכים לעשות זאת: ניתן לחפש בין המוני אתרי האינטרנט המציגים סגנונות שונים לעיצוב חופה, או לחילופין לעיין בקטלוגים המראים את הדגמים של המעצבים השונים ולחפש סגנון שיקרוץ לכם או יתפוס את תשומת לבכם. אפשר להתייעץ עם חברים נשואות לגבי המעצבים שעיצבו את החופות ביום חתונתן ולגבי שביעות רצונם ממעצבים אלו, ואפשר גם להתייעץ בפורומים באינטרנט. גם אם מצאתם מעצב שנראה לכם מתאים, לא כדאי לחתום איתו על חוזה לפני שבחנתם עוד אפשרויות ומצאתם את הסגנון המתאים לכם ביותר.

קחו בחשבון שישנם אולמות העובדים עם מעצבים קבועים וספציפיים, והם יחייבו אתכם לבחור מעצב מתוך רשימה מוגבלת שהם יספקו עבורכם. אותו מעצב יעצב עבורכם לא רק את החופה, אלא את כל האולם, כאשר שירות זה בדרך כלל אינו נכלל בתוך עלות האולם. רשימת המעצבים יכולה לכלול אנשים מקצועיים עם ניסיון של שנים, אך גם מעצבים חסרי ניסיון שטעמים אינו טועם את שלכם. לכן מומלץ לבדוק את כל הרשימה, לראות תמונות של עיצובים קודמים של כל אחד מהמעצבים, ולבקש המלצות מזוגות שהתחתנו באותו אולם בו אתם עומדים להינשא. לעיתים במידה ותתעקשו על כך, האולם יסכים באופן חריג לאשר לכם לשכור מעצב או מעצבת שאינם נמנים ברשימה הקבועה, אך קחו בחשבון שמקרים אלו עלולים לגרור לעלויות נוספות, שכן האולם גובה לרוב שכר קישור למול המעצבים. לפגישות עם המעצבים כדאי להגיע עם תמונה כללית בראש של הסגנון בו אתם מעוניינים, וכך יהיה לכם קל יותר לראות אם מדובר במעצב שיוכל לקלוע לטעמכם.

במידה והאולם לא מחייב אתכם לבחור במעצב מסוים, עדיף שלא לקבוע עם יותר מדי מקומות, משום שפגישות מרובות מדי עלולות רק לבלבל אתכם ולפזר אתכם במקום לעזור לכם להינעל על סגנון אחד שמתאים לכם במיוחד, וליישם את הפתגם "מרוב עצים לא רואים את היער". לאחר שנסגרתם על סגנון החופה בו אתם מעוניינים, הגיע הזמן לעבור לשלב הבא ולקבוע פגישות עם המעצבים שמתאימים ביותר לסגנון שלכם.

פגישה עם מעצב חופה

בפגישה הראשונה כדאי לשבת עם המעצב או המעצבת ולתאר להם או אפילו לצייר להם את חופת החלומות שלכם. חפשו מעצב שיתאים לסגנונכם ויתחבר אל קו המחשבה שלכם, על מנת שיוכל ליצור חופה שתהלום את סגנונכם האישי. כדאי לבחור במעצב שתרגישו בנוח בחברתו ותוכלו לומר לו בחופשיות בדיוק את מה שאתם מחפשים, אך גם שיהיה כנה איתכם לאורך כל הדרך ויוכל לומר לכם במידה ובחירות מסוימות שלכם אינן מתאימות למקום האירוע, לשעת היום או לעונת השנה.

כפי שאתם יודעים, החופה לא חייבת להיות בנויה מארבעה מוטות ויכולה להיות במגוון צורות. כמו כן תוכלו לבחור מגוון רחב של קישוטים שיעטרו את החופה עצמה ואת שביל ההליכה לחופה. בפגישה עם המעצב תוכלו ללמוד על ההתמחויות השונות שלו, על השירותים שהוא מספק, על העדפותיו, על טעמו, ועל מידת ההתאמה שלו אליכם ואל טעמכם. זה הזמן לוודא שמדובר במעצב אחראי ובעל ניסיון, שיביא עימו את הציוד ביום החופה ויעצב אותה באופן המתאים לכם ביותר. ודאו שיש כימיה טובה ביניכם לבין המעצב, ושקיימת הבנה לגבי הסגנון המבוקש.

לכל אירוע אופי מיוחד משלו, וחתונה אמורה לשקף באופן מיוחד את אופיים וסגנונם של החתן והכלה. מסיבה זו מומלץ לספר למעצבים על אופי, זמן ומקום האירוע, על מנת שניתן יהיה להתאים את החופה לחתונה שלכם. קחו בחשבון שישנם הבדלים בין סגנון העיצוב של חופת צהריים לבין סגנון העיצוב של חופת ערב, ובין חופת חורף לבין חופת קיץ. כמו כן, חופה אשר תתקיים בתוך אולם לא תוכל להיות גבוהה ומעוצבת באותו סגנון חופשי כמו חופת חוץ, וחופה אשר תתקיים בשטח פתוח תהיה חייבת להתחשב בתנאי השטח לעומת חופה במקום מסודר. מסיבות אלו עליכם לוודא שהמעצב מודע לכל האספקטים השונים הנכללים באירוע שלכם, ובאופן זה יוכל לדאוג לכך שהחופה תיטמע בצורה הטובה יותר בנוף האירוע. אל תשכחו, החופה הולכת להוות את מרכז האירוע, ולכן יותר מכל אלמנט עיצובי אחר, חשוב שהיא תשקף את סגנונכם ותתאים לכם אך גם למקום וזמן האירוע.

בפגישה עם המעצב מומלץ לשאול לגבי הרקע המקצועי שלו והניסיון שלו בתחום: כמה שנים הוא נמצא בתחום ואילו סוגי אירועים הוא מעצב בדרך כלל. במידה והמעצב הוא המעצב הקבוע של האולם, שאלו על אופי החתונות שהוא עיצב ועל סגנונן. אם מדובר במעצב שאינו המעצב הקבוע של האולם, בררו האם הוא מכיר את האולם על מנת לדעת אם הוא מכיר את תנאי השטח שבו, ובקשו ממנו להמליץ לכם על סגנונות שונים שיוכלו להתאים לאופי המקום.

חבילת העיצוב יכולה להיות מאוד רחבה או מצומצמת. לפני שאתם סוגרים עם המעצב או המעצבת עליכם לברר מה נכלל בחבילת העיצוב. באם הוא מעצב גם את האולם, בררו האם הוא אחראי לכיסויי כיסאות, למרכזי שולחן ולקישוטים בדרך לחופה, והאם אתם צריכים לקנות את הקישוטים או שהוא משכיר לכם אותם: במידה ויש לכם דרישות מאוד ייחודיות, כדאי לברר האם עליכם לקנות את הקישוטים השונים או שהמעצב ישאיר אותם אצלו לאחר האירוע.

לאחר בחירת המעצב

מצאתם מעצב המתאים לכם בדיוק, שיוכל לעצב עבורכם את חופת החלומות המושלמת עבורכם. לפני שאתם מתחילים להתרגש, אל תשכחו שבינתיים החופה מושלמת רק על הנייר, וישנם מספר פרטים שצריך לסגור לפני חתימת החוזה. בשלב זה, בו מצאתם מעצב שמתאים לכם מבחינת סגנון העיצוב שלו, עליכם לברר מספר פרטים נוספים לגבי התשלום על העיצוב, ולשאול כמה שאלות חשובות שיפורטו בהמשך.

העלויות של עיצוב החופה משתנות מאוד, והן יכולות לנוע בין מאות בודדות של שקלים, ועד כעשרת אלפים שקלים. המחיר תלוי במספר פרמטרים: גודל חבילת העיצוב שבחרתם (במידה ואתם מעוניינים אך ורק בעיצוב חופה המחיר יהיה זול באופן משמעותי), אך גם בגודל האירוע, איכות הציוד בו אתם מעוניינים ובכמות הציוד שהמעצב צריך להביא עימו. פרמטר נוסף שיכול להעלות או להוריד את המחיר הוא התקופה בשנה בה אתם מתכננים להתחתן: חלק מהמעצבים עושים הנחות חורף וחלקם מוזילים עלויות על סגירת חוזה זמן רב לפני מועד האירוע. אל תתביישו, תמיד במעמד סגירת החוזה ניתן להתמקח על המחיר הכולל.

לפני שאתם חותמים על החוזה, וודאו ששאלתם את המעצב את השאלות הבאות:

  • באיזה שעה מגיע המעצב ביום האירוע?
  • כמה עובדים יש למעצב?
  • האם המעצב עצמו הוא זה שמקים את החופה, או שעובדים שלו עושים זאת?
  • איזה ציוד המעצב מביא עימו?
  • מה העלויות אותן עליכם לשלם במידה והציוד נפגע?
  • מי מוביל את הציוד ומי מחזיר אותו?
  • מתי יש לשלם עבור העיצוב?
  • האם המחיר כולל מע"מ?
  • מה בדיוק כולל התשלום?

לאחר שקיבלתם מענה לכל השאלות הללו לשביעות רצונכם, תוכלו לחתום על החוזה בלב שקט, ולהמתין בסבלנות לרגעים המאושרים תחת חופת החלומות...