בחירת טבעת נישואין

כאשר את מתחילה לחפש טבעת נישואין, ישנם מספר שיקולים שכדאי לקחת בחשבון. שיקולים אלה יעזרו לך לבחור את הטבעת שתתאים לך ביותר:

***כשירות הטבעת - לפני רכישת טבעת הנישואין, וודאי כי הטבעת כשירה מבחינת הרבנות, ושבצד הפנימי שלה ישנה חותמת המציינת כי הטבעת יצוקה מכסף או מזהב. במידה ויש ספקות כלשהם, עדיף להתייעץ עם הרב שישיא אתכם, על מנת שלא ייווצר מצב לא נעים בו תאלצי להחליף טבעת ולא יהיה לך מספיק זמן כדי למצוא טבעת ראויה.

***נוחות - מדדי את טבעת הנישואין לפחות פעמיים, עם הפרש של רבע שעה בין המדידה הראשונה לשנייה. הסיבה לכך היא ששינויי מזג אוויר או אפילו ההליכה מהמכונית לחנות התכשיטים או לצורף עלולה לגרום לאצבעות ידייך להתנפח, דבר שיגרום למדידה לא להיות מדויקת. היות ומדובר בטבעת שתלווה אותך שנים רבות, כדאי להשקיע את הזמן הנוסף הזה על מנת לדעת בוודאות שמדובר בטבעת נוחה, קלה ורפויה קלות, שלא תפריע לתנועת האצבעות ולא תלחץ על אצבעך. כדי לדעת בוודאות שהטבעת נוחה לך, וודאי שהטבעת מחליקה בקלות על אצבעך עד לפרק התחתון, וששם היא מתמקמת בנוחות בחלק הצר שבין מפרק האצבע האמצעי לבין החיבור לכף היד, ואינה צמודה מדי לבסיס האצבע. קחי בחשבון ששינויים בטבעת כמו הצרה והרחבה שלה עלולים להזיק לטבעת, בעיקר אם יש עליה עיטורים וחריטות מיוחדים. מסיבה זו כדאי לבחור מראש בטבעת נוחה, שאינה לוחצת או נופלת. זכרי שבמידה והטבעת לא נוחה לך אצל הצורף או בחנות, כנראה שהיא לא תהפוך פתאום לנוחה בבית, אפילו אם מדובר בטבעת יפיפייה.

***עונות השנה - עלייך לקחת בחשבון שגודל אצבעותייך משתנה בהתאם לעונות השנה, כאשר בחורף ובקור, אצבעותינו נוטות להיות צרות יותר, ואילו הקיץ והחום שמלווים אותו מנפחים את האצבעות. על מנת להימנע מסיכונים, בחרי בטבעת שתהיה משוחררת מספיק גם בעונת הקיץ, כאשר ההמלצה שלנו היא לבחור בטבעת שתהיה בחצי מידה יותר מהמידה הנוכחית שלך, וכך גם אם האצבע תתרחב עדיין תוכלי לענוד את הטבעת.

***גורם ההפתעה - בניגוד לטבעת אירוסין, בטבעת הנישואין כדאי לוותר על גורם ההפתעה. אל תתני לארוסך להפתיע אותך עם טבעות נישואין, ואל תפתיעי אותו עם טבעת נישואין. כדאי לבחור ביחד את הטבעת משום שמדובר בטבעת שתלווה אתכם שנים ארוכות, ולכן חשוב שהיא תקלע לטעם של שניכם ותתאים לכם בדיוק במידה.

***שיקולים טכניים - קחי בחשבון שטבעת בעלת מרקמים שונים ומורכבים פחות מתאימה לשמש כטבעת נישואין, משום שלרוב הדוגמא מתחילה להישחק לאורך השנים.

***התייעצות - אל תתני לדעות של אנשים אחרים להשפיע עלייך בבחירת הטבעת. אל תשכחי שאנשים שונים מוצאים דברים שונים כנוחים יותר או פחות או יפים יותר או פחות, לכן לא כדאי להתייעץ עם אנשים לגבי הטבעת, בחרי אותה לפי טעמך ולפי מידת הנוחות שלה על אצבעך.

***טעם אישי - חשוב שתבחרי בטבעת שתתאים בדיוק למה שאת אוהבת. אל תיכנעי להתרגשות של הרגע ולאופנות שונות ומשתנות, מפני שאופנה נוטה להתחלף ולהתעדכן, ואילו טבעת הנישואין שלך תישאר על אצבעך גם בעוד עשרים ושלושים שנים. שימי לב, זה לא אומר שאת צריכה לבחור טבעת סטנדרטית וסתמית, אלא פשוט שעלייך להתאים את הטבעת לצרכים הספציפיים שלך, לבחון את כל האופציות ולהימנע מבחירה אימפולסיבית של טבעת. כמו כן, מדובר בטבעת שארוסך יענוד על אצבעך מתחת לחופה, ובכל פעם שתביטי בטבעת תיזכרי ברגע זה, על כן וודאי שאת שלמה לגמרי עם הבחירה שלך.

***התאמה - טבעת הנישואין צריכה להתאים לכל בגד והופעה, החל ממקום יוקרתי ועד לחנות המכולת, היות והיא תלווה אותך בכל סיטואציה מעתה ואילך. כמו כן, עלייך להתאים את הטבעת גם באופן ספציפי לפי סוג אצבעותייך: בדרך כלל העובי של טבעת נע בין מילימטר אחד לשלושה מילימטרים, והרוחב שלה תלוי ברוחב האצבעות. במידה ואצבעותייך הן קצרות, עדיף לבחור בטבעות צרות ודקות, ואילו אם התברכת באצבעות ארוכות, טבעת רחבה ועבה תתאים לך יותר. כמו כן, כדאי להתאים את צבע המתכת לגוון עורך. גם סגנון הלבוש שלך והסגנון של שאר התכשיטים שלך יעזרו לך לבחור בטבעת המתאימה: במידה ואת עונדת מספר טבעות באופן קבוע, כדאי לבחור בטבעת נישואין שתשתלב בסגנון הכללי אך גם תישאר מיוחדת ביחס אליהן, לדוגמא, במידה ורוב תכשיטייך הם בצבע כסף, ייתכן ותעדיפי לבחור בטבעת נישואין מזהב לבן. לעומת זאת, אם לרוב את לא עונדת תכשיטים, ייתכן וטבעת פשוטה ומינימליסטית תהיה זו שתתאים לך ביותר.

***תוספות לאחר החופה - למרות שהדת היהודית אוסרת תוספות של אבנים טובות וחריטות על טבעת הנישואין, לאחר החופה תוכלי להוסיף לטבעת את האלמנטים בהם את מעוניינת. קחי בחשבון שכדאי להתאים את התוספות לחיי היומיום שלך, כך שיתאימו לכל בגדייך, ובמידה ואת עובדת באמצעות הידיים לא כדאי לבחור באבן מסורבלת ומגבילה, או בכזו שתישרט בקלות או תיהרס לאורך השנים. האבנים העמידות ביותר הן היהלום והספיר, ואילו אופל וטופז הן אבנים הנוטות יותר לפגיעות. כאמור, טבעת נישואין הלכתית היא טבעת חלקה מבפנים ונטולת שיבוצי אבנים. עם השנים, במידה וטעמך ישתנה, תוכלי לחדש ולרענן את הטבעת באמצעות שיבוצים, חריטות ועיטורים שונים. אם את יודעת מראש שאת מתכננת להוסיף שיבוצים מסוג זה, בחרי בטבעת שתמשיך להיראות נפלא גם לאחר השינויים שתערכי בה.

***מספר קראטים - אחד הדברים החשובים בבחירת טבעת נישואין הוא הבחירה במספר הקראטים, כאשר מספר הקראטים יכול להגיע מתשעה קראט ועד עשרים וארבעה קראט (ככל שמספר הקראטים נמוך יותר יורדת הכמות היחסית של הזהב בסגסוגת). תשעה קראט היא הבחירה הכי פחות יקרה, ואילו עשרים וארבעה קראט הם זהב טהור, ובהתאם מדובר בטבעת הכי יקרה. כדאי לקחת בחשבון גם את מידת הקשיות של החומר, היות ולא תמיד כדאי לבחור בטבעת עם מספר קראטים מאוד גבוה, וזאת משום שעשרים וארבעה קראט היא מתכת רכה מאוד, ואילו ערבוב עם מתכות אחרות, היינו מספר קראט נמוך יותר, יצור טבעת קשיחה יותר. לכן, במידה ואת או בן זוגך עובדים בעבודה פיזית עם הידיים, ייתכן וכדאי לבחור בטבעת עם מספר קראטים נמוך יחסית על מנת שהטבעת לא תיפגע או תישרט. לרוב מכינים טבעות נישואין מארבעה עשר קראט ועד שמונה עשר קראט.

***החומר ממנו עשויה הטבעת - המתכות הנפוצות ביותר מהן יצוקות טבעות נישואין הן זהב צהוב, זהב לבן, זהב אדום או כסף. הזהב הצהוב הוא הזהב המוכר והרגיל, הזהב הלבן הוא סגסוגת עם פלדיום, פלטינה, ניקל ולעיתים גם עם אבץ, וצבעו כסוף, והזהב האדום משלב זהב עם נחושת המוסיפה צבע. הזהב הצהוב הוא הבחירה הנפוצה ביותר, אך עם זאת, גם טבעת של ארבעה עשר קראט או שמונה עשר קראט מזהב לבן היא בחירה נפוצה ועמידה, שתוכל להתאים לשאר טבעות הכסף שעל אצבעותייך. מבחינת מחירים, טבעות עם אותו מספר קראטים מזהב לבן יהיו יקרות יותר מטבעות מזהב צהוב, שיעלו בערך כמו טבעות מזהב אדום, ואילו טבעות כסף יהיו זולות יותר.

***התאמה לטבעת האירוסין - בגלל הקושי שבהתאמת טבעות זו לזו, כלות רבות בוחרות לייעד את יד ימין עבור טבעת אירוסין ואת יד שמאל לטבעת הנישואין. עליך להחליט טרם קניית הטבעת מה את מתכננת לעשות עם טבעת האירוסין: האם את מתכננת להעביר אותה ליד השנייה? האם את מתכננת להעביר אותה לאצבע אחרת על אותה היד? האם את מתכוונת לענוד את שתי הטבעות על אותה האצבע? אם בחרת בתשובה הראשונה, נחסכה ממך הבעיה. במידה ובחרת בתשובה השנייה, תצטרכי להתאים את סגנון טבעת הנישואין לסגנון טבעת האירוסין, ואילו אם בחרת בתשובה השלישית, עלייך לחשוב על כך מראש טרם קניית הטבעת, ואף להביא עימך את טבעת האירוסין לצורף כאשר מבצעים את המדידות על מנת שתוכלי להתאים את טבעת האירוסין לטבעת הנישואין.

***הטבעת של החתן - במידה ואת ובן זוגך מתכננים לענוד שניכם טבעות נישואין, תוכלו להפגין את הזוגיות המגובשת שלכם באמצעות מציאת טבעות משלימות, שיתאימו אחת לשנייה וישלימו אחת את השנייה, כמו שאת ובן זוגך משלימים אחד את השני.

***איכות הטבעת - על מנת לבדוק את איכות הטבעת, עלייך לוודא שאין פס יציקה במרכז הטבעת. במידה ויש פס כזה, תוכלי לדעת שהטבעת שבחרת נעשתה בתבנית כחלק מפס ייצור, ושהגימור לא נעשה בה באופן מושלם. אם בחרת בטבעת כזו, קחי בחשבון שלאורך השנים תפגשי בחורות רבות עם טבעת נישואין זהה לחלוטין.