בחירת שמלת שושבינה

אופי אירוע הנישואין נוגע גם בעיצוב החלל בו באים הזוג לידי חופה וקידושין. חלק מעניין העיצוב הוא גם שמלת הכלה, שמלות שושבינה ושושבינים וכמובן בגדי החתן. לא בכדי תשומת הלב מוענקת גם לביגוד (אגב, גם של בני המשפחה ובמיוחד ההורים).

המילה שושבין פירושה חבר או ידיד. השושבינים הם המלווים את החתן ואת הכלה אל החופה לקראת טקס הנישואין. לעתים מדובר על בני משפחה אם כי אין הכרח. בחברות שונות השושבין הוא מי שפורש חסותו הרוחנית או הכספית על האירוע. אין ספק כי הזמן עושה את שלו גם לגבי מנהגים. כך גם לגבי טקס הנישואין המוכר והידוע לעומת החדש והשונה. טקס הנישואין ההלכתי המלווה את היהדות מהווה את הבסיס שאצל זוגות מסוימים הוא מבחינת הכרח. לעומתו אנו עדים לטקסים שונים ומיוחדים שבני הזוג בוחרים לקיים הנובעים מתוך עולמם הפנימי. כך גם לגבי מנהגי הליווי של החתן והכלה. בקרב חברות שונות נהוג כי רק המבוגרים ילוו את הזוג אל החופה. בחברות אחרות יהיו אלה ילדות הלבושות שמלות שושבינה מיוחדות שתלכנה לפני הזוג ותפזרנה פרחים או רק עלי כותרת. המנהג מסמל את הדרך הברוכה בה עתיד הזוג ללכת.

שמלות שושבינה לנערות נמכרות בחנויות לאותן מאושרות האמורות לעמוד לאורך החופה בסמוך לכלה. מנהג זה מוכר יותר בטקסים חופשיים חילוניים. לרוב נמצא התנהלות זו כחלק מטקסי נישואין בחו"ל ולרוב לא בטקס יהודי.

כיצד לבחור שמלות שושבינה?

כאמור, שמלות שושבינה הן חלק מעיצוב כל האירוע עצמו. רבים מבעלי השמחה הבוחרים לבצע את מנהג הליווי על ידי שושבינות יבחרו שמלה אחידה לכל השושבינות. על פי עצת מעצבי האירוע מומלץ כי תהיה זו שמלה שתשתלב גם ברוח עיצוב האולם כולו: צבע המפות, הפרחים וכדומה.

בחירת הצבע לשמלה שלך

יחד עם זאת, הקו האחיד שנבחר חייב להיות מתאים לקווי המתאר של השושבינות ולגוון עורן. שמלות שושבינה צהובות יכולות להיות יפיפיות אך לא תתאמנה לנשים או לנערות בעלות גוון שיער ג'ינג'י ועור הנוטה לכתום צהוב. אם קיימת אחת כזו במערך השושבינות עדיף לבחור בצבע אחר. הלבן השמור לכלה הוא חוק בל יעבור אבל לא בכל חברה. לעתים שמלות שושבינה דווקא דומות בצבע לשמלת הכלה אבל מעוצבות שונה לחלוטין. כך נשמרת אחידות העיצוב אבל גם ייחודיות שמלת הכלה.

כך אחת והגזרה שלה

אם נבחרו שמלות שושבינה אחידות מוטב יהיה לבדוק אם הן מתאימות לכל הנשים. גזרה חייבת להחמיא. עניין זה ניתן לפתור על ידי אפיון נתוני הגוף של כל הנשים וייחוד כל שמלה לכל קווי המתאר תוך שמירה על ליין רציף אחד. שמלה עבור אישה שופעת תעוצב שונה מאשר שמלות שושבינה לנשים ארוכות ודקות גזרה. המשחק עם עיצוב המחשוף או ההתייחסות הנכונה לקו המותן יחמיאו לכל שושבינה ולא יהוו בעיה או חריגה מן הקו הכללי שנבחר.