היכן לחפש שמלת כלה

כאשר את מתחילה לחפש את שמלת הכלה המושלמת עבורך, כדאי לדעת שישנן אופציות רבות לגבי מכין השמלה, ואת הבחירה כדאי לעשות בהתאם לתקציב ולדרישות הספציפיות שלך מהשמלה: האם את רוצה להשכיר אותה, לקנות אותה, לתפור שמלה אישית עבורך מההתחלה או לבחור בשמלה קיימת ורק להתאים אותה אלייך. מבולבלת? הנה מידע שיעזור לך לבחור את המקום האידיאלי עבורך לרכישת שמלת כלה.

סלון כלות

בסלון כלות טווח המחירים של שמלת כלה יהיה 3,000-25,000 ₪. בסלון ישנה אווירה נוחה ונעימה, ובעת בחירת השמלה תוכלי להתרשם מדגמים שונים ומוכנים וגם למדוד חלק מהם עד שתמצאי את השמלה שמתאימה לך בדיוק. כמו כן, ביום החתונה עצמו תוכלי להתלבש ולהתארגן בסלון עם העזרה של מלבישה, וסלונים רבים עורכים טקס מיוחד של הפגישה הראשונה עם החתן, שבה הוא רואה אותך לראשונה ככלה. במקומות רבים מציעים גם חבילות הכוללות מאפרת, תסרוקת ואביזרים, וכך ניתן לחסוך התרוצצות בין מקומות שונים. כשתסגרי עם סלון על שמלה מסוימת, ייכתב חוזה עם תנאים מוגדרים מראש, כמו מועד התשלום, מועד קבלת השמלה, זמני המדידות ועוד, וכל התהליך מספק תחושה של ביטחון ואחריות.

ישנם שלושה סוגים של סלוני כלות: הסלונים של המעצבים המפורסמים, בהם תשלמי יותר על שם המעצב מאשר על השמלה. מדובר במחירים שנעים עד 25,000 שקלים. ישנם סלונים ללא מעצבים מפורסמים, ושם מדובר במחירים של עד 8,000 ₪. הקבוצה השלישית היא של המעצבים הצעירים בתחילת דרכם. רובם בוגרי בצלאל ושנקר והם פתוחים לרעיונות חדשים ולכל הגחמות שלך. הם אינם מתנשאים והם יהיו סובלניים איתך ויציעו המון צ'ופרים למתחתנת. אלו שמלות שיעלו עד 4,000 ₪, תלוי ברצונותיה של הכלה ובוותק של המעצב.

יש לקחת בחשבון שסלון כלות הוא מעין פס ייצור לשמלות, ולכן לעיתים הדבר מתבטא בחוסר יחס אישי לכלה, ולעיתים גם בחוסר מקצועיות הנובע מכך שפעמים רבות בעלי הסלון הם אנשי עסקים ללא ידע באופנה, אך למרות זאת המחירים נוטים להיות מופקעים. המחיר תלוי גם באזור בו ממוקם הסלון: ככל שמדובר באזורים פריפריאליים יותר מחירי השמלות יורדים, ואילו באזורים מרכזיים ובאזור תל אביב בפרט המחירים מרקיעים שחקים.

מעצב שמלות

אצל מעצב שמלות טווח המחירים של שמלת כלה יהיה בין 4000-6500 ₪. מעצב ייתן לך יחס אישי, והוא יעצב ויתאים את השמלה לגופך, ויכין לך דגם אישי וחד פעמי שיהיה רק שלך. עם מעצב שמלות תוכלי ללכת לחנויות בדים ולבחור את הבדים הספציפיים שמתאימים לך. המעצב יצייר לך סקיצות של האפשרויות השונות עד שתהיי מרוצה, וייצור מראה שלם של שמלה ואביזרים וכל זאת במחיר סביר.

עם זאת, אצל מעצב אין שמלות שתוכלי למדוד, אלא רק סקיצות וציורים אותם לא ניתן למדוד. עקב כך, מדובר בתהליך הדורש סבלנות ודמיון מפותח עד קבלת השמלה. בנוסף, לא תמיד יש למעצב מקום מאורגן שבו תוכלי להתלבש לפני החתונה, ולא תמיד קיים חוזה המפרט את התנאים עם המעצב.

תופרת

אצל תופרת טווח המחירים של שמלת כלה יהיה 2000-4000 ₪. מדובר בקנייה של שמלה ולא בהשכרה שלך, כך שתוכלי לשמור אח"כ את השמלה למזכרת. אצל התופרת תקבלי יחס אישי, והיא תוכל להכין לך שמלה כבקשתך על פי תמונה שתביאי. כך ניתן לבקש ממנה לתפור לך שמלה שבמקור הייתה יקרה מאוד, אך אצל התופרת אותה שמלה תעלה לך פחות כסף. עם התופרת אפשר ללכת לבחור יחד בדים לשמלה, וכשמדובר במישהי עליה ניתן לסמוך ומכירים את העבודה שלה מדובר בפתרון זול ומתאים.

מצד שני, יש לקחת בחשבון שלשמלה לא תהיה לך אחריות, ופעמים רבות אין לתופרת ציוד מקצועי למדידות ולתפירה. בדרך כלל המקום בו התופרת עובדת הוא אינו נוח ולא ממוזג, ואין לך אפשרות למדוד שמלות נוספות כדי לראות מה מתאים לך. המקום אינו מספק לכלה מקום להתלבש בו ביום החתונה. כמו כן, התופרת אינה ממציאה ומעצבת דברים חדשים בשמלה, אלא רק יוצרת העתק של שמלה אחרת. אמנם מדובר בפתרון זול יותר, אך לא תמיד אפשר לדעת איך השמלה תצא בסוף.

שמלה יד שנייה

טווח המחירים של שמלה יד שנייה הוא רק 500-2000 ₪. מדובר בשמלה שתהיה מוכנה במהירות ושאינה יקרה. שמלה יד שנייה אפשר לקנות ואפשר גם להשכיר. אפשר להשיג שמלה כזו דרך האינטרנט או דרך חנויות יד שנייה, ואז במקרים רבים צריך לשלם רק את הוצאות הניקוי היבש ודמי שכירות שאינם גבוהים. אלטרנטיבה זו היא טובה לכלות שמצאו שמלה ספציפית שמוצאת חן בעיניהן במיוחד, שהייתה יכולה להיות מעבר להישג ידן הכלכלי במידה והייתה חדשה.

למרות זאת, מדובר בשמלה שאינה חדשה ושעברה כבר ניקוי יבש, ואין לך אינפורמציה לגבי ההיסטוריה שלה ולגבי כמה כלות כבר לבשו אותה. לרוב השמלה גם אינה בדיוק במידה הנכונה ולכן יש לערוך בה תיקונים רבים.

אפשרות נוספת לאלו שלא יכולות להרשות לעצמן שמלה, היא אפשרות המועדפת על בחורות חרדיות רבות. מדובר בהשאלת שמלה בגמ"חים (ארגון צדקה לא למטרת רווח) במחירים סמליים בלבד או בחינם. במידה ובחרת באפשרות זו תוכלי לקבל שמלה יוקרתית באפס השקעה.

קניית שמלה בחנות

בחורות רבות מחליטות לקנות את שמלת הכלה שלהן דווקא בחנויות שהן אוהבות. מדובר בחיפוש שמלה לבנה שהולמת את הטעם שלך. טווח המחירים כאן משתנה ממקום למקום, אבל היתרון הגדול הוא שתוכלי לבחור שמלה שהיא בדיוק לטעמך ובסגנון שלך, ולמדוד שמלות שונות עד שתמצאי את השמלה שחיפשת. לרוב מדובר באלטרנטיבה זולה יותר, אך פעמים רבות דרושים תיקונים שונים בשמלה.

יש לקחת בחשבון שבמידה ובחרת באפשרות זו תוכלי רק לבחור מדגמים קיימים ולא ליצור שמלה חדשה. לא תוכלי לבחור את הבדים או הקישוטים על השמלה, ולא יהיה לך מקום להתארגן בו לפני החתונה. זוהי אלטרנטיבה פשוטה יותר ופחות יוקרתית, אך למי שמעדיפה את הסגנון הזה מדובר דווקא באופציה מקורית.