התאמת בושם

כולם יודעים עד כמה תפקידו של הריח הוא חשוב ביצירת כימיה בין בני הזוג ועד כמה הוא משפיע עלינו. חיות בוחרות את בני זוגן לפי הריח, ואימהות מזהות את צאצאיהן לפי הריח. מדובר בחוש בעל חשיבות רבה שלפעמים אנו לא מייחסים לו את החשיבות הראויה לו משום שרבים מהרשמים שנקלטים אצלנו על ידי חוש הריח הם תת מודעים. עם זאת, מחקרים מוכיחים כי אנשים המפיצים ריחות טובים נוטים להיות מאושרים יותר, אהובים יותר ומצליחים יותר.

ביום נישואייך את הולכת להיות מטופחת מכף רגל ועד ראש, כשכל שערה על ראשך מונחת במקום הנכון והשמלה מתאימה לכל קימור בגופך. דווקא ביום זה חשוב לזכור את חוש הריח, שישפיע גם הוא על תגובות הסובבים אותך ועל תחושתך הכללית. מדובר ב"טוויסט" שייתן את הגימור המושלם למראה הכלה שלך.

לרוב הנשים בושם אחד או שניים בהם הן רגילות להשתמש באופן קבוע, וביום חתונתך תוכלי, מצד אחד, להישאר עם אחד מאותם בשמים, או לחילופין לרכוש בושם חדש ומיוחד שילווה אותך ביום זה. כידוע, זיכרונות עוברים פעמים רבות דרך חוש הריח: כולנו נזכרים לפעמים בריח הילדות שלנו, ריח הבישולים של סבתא או בניחוח המשכר של מאכל אהוב. באותה מידה, בושם חדש לחתונה, במידה ותחליטי לרכוש אותו, יזכיר לך מעתה ועד עולם את יום כלולותייך.

אז החלטת לרכוש בושם חדש. קחי בחשבון שמדובר במטלה שאולי נראית פשוטה, אך למעשה היא מסובכת ומאתגרת. במאמר זה ריכזנו עבורך את כל מה שתצטרכי לדעת על מנת לבחור בבושם המושלם ליום נישואייך.

הבדלים בין בשמים

לפני שתתחילי בחיפושים אחר הבושם החדש, כדאי לדעת מהם ההבדלים בין סוגי הבשמים שקיימים כיום בשוק, המחולקים לפי חלוקה מסורתית של בושם, מי בושם ומי רענון.

 • בושם (פרפיום): בושם מכיל מאה אחוז תמציות בושם טהורות עם כ-95% אלכוהול. משום כך יש לבושם ריכוז סופי של עשרים עד ארבעים אחוז, והוא עמיד על הגוף עד שש שעות.
 • מי בושם (או דה פרפיום): מכיל מאה אחוז תמציות בושם עם כ-85% אלכוהול. משום כך יש לבושם ריכוז סופי של עד עשרים אחוז, והוא עמיד על הגוף עד ארבע שעות.
 • מי רענון (או דה טואלט): מכיל תמציות בושם עם כ-80% אלכוהול. משום כך יש לבושם ריכוז סופי של עד עשרה אחוזים, והוא עמיד על הגוף עד שלוש שעות.
 • מי קולון (או דה קולון): מכיל תמציות בושם עם כ-60% אלכוהול. משום כך יש לבושם ריכוז סופי של עד שלושה אחוזים, והוא עמיד על הגוף עד שעתיים.

ככל שמדובר באחוז אלכוהול גבוה יותר, ריח הבושם יהיה רענן ועמיד על הגוף לאורך זמן. משום כך פרפיום הוא החזק והמרוכז ביותר ואילו מי הקולון הכי פחות עמידים. לכן גם הפרפיום מגיע לרוב בבקבוקים קטנים ללא כלי התזה, משום שמספיקה כמות קטנה מאוד על מנת ליצור את האפקט הרצוי.

שיקולים בבחירת בושם

לא כל בושם מתאים לכל אחת, וביום נישואייך תרצי בבושם שיהלום אותך ביותר ויזכיר לך לעוד שנים רבות את יום האירוע. ישנם שיקולים רבים בהם כדאי להתחשב על מנת להחליט על הבושם אותו תרכשי, ואלו הם השיקולים המרכזיים אותם עלייך לקחת בחשבון:

 • בושם המתאים לחתונה: עבור חתונה ממליצים לרוב לבחור בבושם קליל ורענן, משום שבחתונה תרקדי ותזיעי, ובושם כבד עלול להריח פחות טוב עם הזיעה. משום כך, כדאי להעדיף בושם עמיד עם מרכיבי תבלינים ולא בושם המורכב מ"ריחות מים" שיתנדפו מהר יותר. כמו כן, כדאי לנסות את הבושם מספר פעמים לפני יום האירוע ולבחון את תגובות הסובבים אותך על מנת שלא תופתעי ברגע האחרון.
 • התאמת הבושם לריח הגוף: יש הבדל גדול בין ריחו של הבושם באוויר וריחו על עורך. השילוב בין ריח הגוף שלך והבושם הוא זה שייצור בסופו של דבר את הניחוח הסופי. אף פעם אל תבחרי בבושם מסוים רק משום שהרחת אותו על חברה או קרובת משפחה, היות וכנראה שעל גופך ריח הבושם יהיה שונה.
 • התאמת הבושם לאישיותך: כאשר את בוחרת בושם בחרי את הבושם שמתאים לך ולא את הבושם המפורסם והמוכר. הבושם צריך להתאים לאופי האישי שלך ולסגנונך. לכן אם את צעירה וקלילה השתמשי בבשמים שהם קלילים ורעננים או בבשמים "עציים" מסוג או דה טואלט. במידה ואת מעוניינת לשדר סמכותיות או מיניות בחרי בבשמים כבדים ומתובלים יותר. אם את קטנה ורזה אל תשתמשי בבושם כבד ובעל נוכחות, ואילו אם את רחבה כדאי שגם הבושם בו תבחרי יהיה בהתאם. כמו כן, כאשר את בוחרת בושם בחרי אך ורק בריח שקוסם לך, ולא בריח אופנתי או באריזה יפה. גם אם מסביבך יגידו לך שמדובר בריח נפלא, אל תוותרי – במידה והריח אינו לטעמך אין שום סיבה שביום החשוב בחייך הוא יהיה על גופך. במידה ויש לך ספק או היסוסים לגבי הבושם אל תקני אותו, רק אם התאהבת בו וריחו שבה אותך לחלוטין רכשי אותו בלב שלם.
 • בחירת בושם לפי צבע וסוג העור: לנשים עם עור כהה יש הרכב עור שונה מאשר לנשים עם עור בהיר, והיות ורמת החומציות אצל נשים עם עור כהה היא גבוהה יותר, הבושם מתנדף מהר יותר. משום כך, במידה ואת בעלת עור כהה מומלץ לבחור בבשמים כבדים או מרוכזים עם ריחות אוריינטאליים או בריחות קטיפתיים ומתובלים, ובמידה ויש לך עור בהיר תוכלי לבחור בבשמים קלילים, מעודנים ומרעננים. כמו כן, קחי בחשבון שככל שהעור שמן יותר הבושם יהיה עמיד עליו וחזק יותר, ובמידה ויש לך עור יבש תאלצי להתבשם לעיתים קרובות יותר או להשתמש בקרם גוף בניחוח של הבושם.
 • בחירת הבושם לפי העונה ושעת החתונה: את הבושם כדאי להתאים לעונה בה תיערך החתונה וגם לשעה ביממה. במידה ואת מתחתנת בשעות היום ובקיץ, מומלץ לבחור בריחות רעננים וקלילים מסוג או דה טואלט ואו דה קולון. לעומת זאת, לתקופת החורף ולשעות הערב מומלצים ריחות חושניים יותר מסוג או דה פרפיום שהוא בעל ריח מרוכז ודומיננטי המתאים לשעות הלילה.

כיצד לבחור בושם בחנות

עכשיו כשאת מודעת לשיקולים החשובים שעלייך לקחת בחשבון, הגיע הזמן לגשת לחנות ולחפש את הבושם שלך. ריכזנו עבורך כאן את כל השלבים בחיפוש אחר הבושם:

לפני היציאה לחנות: ראשית כל, כאשר את יוצאת לקנות בושם, יש להגיע לחנות עם עור נקי שלא הזיע וללא כל בשמים אחרים על עורך. כמו כן, נסי להגיע בבגד שלא נחשף עד כה לבשמים אחרים. במידה ואת משתמשת בדאודורנט וקרם גוף, דאגי לבחור ביום זה במוצרים נטולי ריח על מנת שלא יפגמו בניחוחם של הבשמים עלייך. שנית, במידה ואת במחזור או בתקופה של חולי ושינויים הורמונאליים אחרים, כדאי לדחות את קניית הבושם משום שבתקופות אלו הגוף משנה את ריחו. בנוסף, נסי להימנע בימים שלפני בחירת הבושם מתזונה מתובלת מאוד.

כאשר את יוצאת לחפש בושם כדאי לבקש מחברה קרובה או מבן הזוג להצטרף. בן הזוג יוכל לחוות דעה לגבי הבושם וריחו עלינו, כי הרי בן הזוג הוא זה שיריח אותנו מרבית הזמן, ונרצה שיהיה גם מקום לטעמו שלו.

בחנות: כאשר את מגיעה לחנות בחרי את הבשמים אותם תרצי לנסות. במידה ויש לך בושם שבו את משתמשת בדרך כלל, הסתמכי על טעמך מהעבר ובקשי מהמוכרת בחנות להפנות אותך לבשמים מאותה קבוצה. הסבירי למוכרת איזה בשמים אהבת עד היום וצייני שאת מחפשת בושם לחתונה.

אל תנסי יותר משלושה בשמים היות ולאחר ארבעה או חמישה בשמים חוש הריח שלך יתבלבל ויהיה קשה לך יותר לגבש את ההחלטה. במידה ואת עדיין לא מצליחה להחליט בין מספר בשמים, בקשי דוגמיות שלהם ונסי אותם שנית בבית.

לסיכום, כשאת בחנות התרכזי בחוש הריח שלך והתעלמי מכל השאר. אל תתפתי להאמין לכל דבר שהמוכרת אומרת לך והכי חשוב, אל תבחרי בושם בגלל שראית פרסומת שלו או בגלל שהאריזה שלו יפה. מדובר בהשפעה שאינה קשורה לריחו של הבושם, ועל כן אסור שאלו ישמשו כגורמים בבחירה. אל תסתכלי על הקנקן אלא על מה שבתוכו, ובמידה ויש צורך בכך חזרי לחנות מספר פעמים על מנת להגיע להחלטה סופית לגבי הבושם שבחרת.

כיצד לנסות בושם: התיזי עלייך את הבושם על אחד המקומות המתאימים לכך על הגוף שהם נקודות הדופק, כמו שורש כף היד או גב היד. אל תריחי את הבושם מהבקבוק, היות וריחו יהיה שונה כשהוא על גופך. אל תשפשפי את הידיים לאחר ששמת עליהן בושם על מנת שהריח לא ייפגע בזמן שהבושם נספג בעור. לאחר מכן חכי מספר דקות, משום שבדקות הראשונות הריח נוטה להשתנות, והריח הסופי שיתקבל לאחר שניחוחות גופך וניחוח הבושם יתמזגו יתקבל רק לאחר מספר דקות. משום כך אין לבחור בבושם מייד לאחר שניסית אותו. לאחר שעברו מספר דקות, במידה ויש לך היסוס כלשהו אל תבחרי בבושם אלא המשיכי לחפש - בבושם צריך להתאהב, וכל ספקות שיש לך הם מספיקים בשביל להחליט לוותר על בושם זה או אחר.

רכישת הבושם: לאחר שהחלטת על הבושם, מומלץ לרכוש אותו באריזה קטנה על מנת שטריות הריח תישאר. לפני שאת קונה את הבושם שבחרת כדאי לערוך סקר שוק רציני באמצעות האינטרנט ולבדוק את המחיר במספר מקומות שונים. כמו כן פעמים רבות ישנם הנחות ומבצעים על בשמים, היכולים להשפיע על החלטתך. במידה ובחרת בבושם, תוכלי להזמין אותו דרך האינטרנט, דבר שיוזיל מאוד את העלויות. ועוד טיפ קטן וחשוב: לאחר שהתזת על עצמך בושם אל תלכי להיחשף לשמש באותם אזורים משום שזה עלול לגרום לכתמי פיגמנטציה.

עצות ליום החתונה

עכשיו כשיש לך כבר בושם נפלא, כל מה שנותר לך לעשות הוא להתיז אותו על עצמך ביום החתונה. הנה מספר עצות אחרונות שיעזרו לך להגיע לתוצאות אופטימאליות עם הבושם שבחרת:

 • במידה וקנית פרפיום או מי פרפיום, שימי כמות קטנה על נקודות הדופק הנמצאות בפרקי הידיים, מתחת לתנוכי האוזניים, בכפל הפנימי של המרפק, מאחורי הברכיים ובתחתית הצוואר. גם באזור הפופיק אפשר לשים בושם היות ומדובר באזור שומני יחסית שישמור על הריח. במידה וקנית או דה טואלט או או דה קולון תוכלי לפזר אותם על הבגדים והשיער ממרחק של מספר סנטימטרים.
 • אל תתיזי מהבושם על פנינים או תכשיטים אחרים משום שזה עלול לגרום לתכשיטים לאבד את הברק שלהם.
 • ביום החתונה דאגי לשלב את ריח הבושם עם ריח הדאודורנט וקרם הגוף, או לחילופין בחרי בדאודורנט וקרם בלי ריח או בריח דומה לריח הבושם על מנת שהשילוב שייווצר יהיה אחיד ומתאים.
 • אל תשכחי שאין קשר בין כמות הבושם שאת שמה לבין ריחו הטוב. כמות גדולה מדי של בושם תגרום לסביבתך בחילה. במקום זאת, במידה ואת מעוניינת שריח הבושם יחזיק מעמד זמן רב, שימי כמות קטנה בכל נקודות הדופק בגוף. כמו כן, את יכולה גם להתיז מעט בושם באוויר ולהיכנס לתוך ענן הריח.
 • ביום החתונה כדאי לשים את הבושם על עור לח ולאחר ששמים קרם גוף, היות ובושם הוא עמיד ונספג טוב יותר על עור לח ושמן. אפשרות נוספת היא למרוח מעט וזלין במקומות עליהם את רוצה לשים בושם, וזה יהפוך את הבושם לעמיד מאוד.
 • לסיום, ביום החתונה דאגי שהשמלה והשיער שלך לא ייחשפו לבשמים אחרים חוץ מהבושם שקנית על מנת שלא ייווצר ניגוד בין הריחות.

הרחה נעימה!