כיצד לבחור נעלי כלה

אם התחלת לחפש נעלי כלה, את בטח כבר יודעת שקיימות בשוק אינספור אפשרויות וסגנונות בהם תוכלי לבחור. כמו כן, לעיתים הנעל היפה ביותר אינה בהכרח הנעל שתתאים באופן מושלם לשמלה שלך, לאופייך, לתקציבך ואפילו למקום האירוע. הדבר החשוב ביותר בנעלי הכלה הוא שתבחרי בסגנון האהוב עלייך, ושאם יש סגנון מסוים שאת אוהבת או סולדת ממנו בחיי היומיום, אל תסטי ממנו בהרבה גם בבחירת נעלי הכלה, על מנת שתחושי בהן בנוח. כדי לצמצם את המבחר העצום של נעלי כלות ולמצוא את הזוג האחד אותו תנעלי ביום חתונתך, עלייך לקחת בחשבון מספר שיקולים שיעזרו לך בסופו של דבר לבחור בנעל המתאימה לך ביותר.

שיקול הנוחות

אחד הדברים החשובים ביותר בנעלי הכלה הוא שהן יהיו נוחות. קחי בחשבון שהנעליים אחראיות על היציבה שלך, ובמהלך היום הגדול לא תרצי להרגיש מוגבלות בתנועה או לדדות במהלך האירוע. כמו כן, אל תשכחי שבמהלך האירוע תהיי על רגלייך במשך שעות רבות וארוכות, ונעל שאינה נוחה עלולה לפגום בהנאה ובניידות שלך. אינך רוצה להיראות במצוקה במהלך היום הגדול, וכל עוד תרגישי בנוח בזוג הנעליים שתבחרי, את תיראי יפה וקורנת.

אם כן, כיצד לדעת בוודאות שהנעל היא נוחה? לשם כך, כאשר את מתחילה למדוד זוגות נעליים בחנויות השונות, מומלץ להסתובב איתן בחנות. אל תתביישי ללכת איתן ולרקוד איתן עוד כשאת בחנות, קחי בחשבון שרק כך תוכלי לדעת כיצד את מרגישה באמת בזוג הנעליים שבחרת. במידה והנעליים אינן נוחות, אל תשלי את עצמך. לרוב המשפט "אני אתרגל אליהן" לא תופס, וזאת במיוחד כאשר מדובר בנעלי חתונה, משום שלא תרצי לנעול אותן במשך זמן רב לפני האירוע כדי לא לשחוק וללכלך אותן. משום כך ותרי על זוג נעליים שכבר בהתחלה אינו נוח לך וקני רק נעליים נוחות.

כדאי לבחור מראש בנעל העשויה מחומרים איכותיים ובעלת עיצוב נוח, שתחזיק את רגלך ולא תהיה משוחררת. כמו כן, ודאי שהנעל לא לוחצת לך באזור האצבעות. במידה ובחרת בסנדלים, ודאי שהן מחזיקות את הרגל באופן מושלם כדי שתוכלי ליהנות גם מהריקודים בחתונה. בנוסף, מומלץ לבחור בנעליים בגובה שאת רגילה אליו, על מנת שהיציבה שלך ביום החתונה תהיה טבעית. אל תשכחי שככל שהעקב גבוה יותר הוא יספק פחות יציבות ותמיכה, ושמבחינת נוחות יש עדיפות לנעלי פלטפורמה עדינות ובעלות עור רך וגמיש. במידה ובדרך כלל אינך הולכת עם נעלי עקב, נסי לוותר על עקב מאסיבי, משום שייקח לך זמן רב להתרגל אל הקונספט החדש גם אם הנעליים הן נוחות להפליא.

במידה ואת מתלבטת אם לבחור בנעל פתוחה או סגורה, קחי בחשבון שייתכנו במהלך החתונה תקלות שונות העלולות לבחון את סף הכאב שלך כגון דריכות על רגלייך הענוגות, התקלות בחפצים נמוכים, שברים של זכוכיות ועוד. נעליים סגורות יגנו על רגלייך מפני רסיסים, נזקים לציפורניים ושאר מטרדים.

החדשות הטובות הן שאם החלטת להביא זוג נעליים נוסף לריקודים, תוכלי לבחור בזוג נעליים "מאתגר" יותר לחתונה. עם זאת, גם במידה ויש לך זוג נוסף קחי בחשבון שעדיין עלייך לעמוד שעות רבות על רגלייך, וגם אם אין מדובר בריקודים עדיף לבחור בזוג שלא יפריע לך במשך שעות האירוע ויום הצילומים.

לסיכום, אל תתפשרי בנושא נוחות ובטיחות הנעל, וליתר ביטחון כאשר תמצאי את הנעל הנבחרת, מומלץ להצטייד בתוספות שיעזרו לך במהלך האירוע כמו רפידות סיליקון שירפדו את הנעל ויהפכו אותה לנוחה יותר עבורך.

שיקול השמלה

אחד הדברים החשובים בנעל שתבחרי הוא שתהיה התאמה בין השמלה שבחרת לבין הנעל. לא מדובר אך ורק בהתאמה אסתטית בין הנעל לשמלה כמו התאמה של הצבעים, אלא בהתאמה לגזרת השמלה, למידת נפיחותה ולאורכה.

ישנם מספר דברים שכדאי לקחת בחשבון מבחינת התאמת הנעליים לשמלה: במידה ומדובר בשמלה נפוחה, מראה הנעל חשוב פחות משום שכמעט ולא ייראו אותה, ואז כדאי לבחור דווקא בנעל עם דגש על נוחות. עם זאת, במידה ואת מתכננת להחליף את השמלה לשמלה קצרה יותר במהלך הריקודים, או שמדובר בשמלה עם שסע, או בשמלה צמודה, קצרה או שקופה, הנעל מקבלת חשיבות רבה יותר וכדאי לשים לב להתאמתה לשמלה.

חשוב מאוד להגיע עם הנעליים לאחת המדידות של השמלה על מנת להתאים את גובה עקב הנעל לאורך של השמלה, היות ואינך רוצה לדרוך על בד השמלה ביום הגדול, אך מצד שני אינך מעוניינת גם בשמלה שהיא קצרה מדי במספר סנטימטרים.

על מנת להתאים את הנעליים לשמלה, עלייך לתאר למוכר או למוכרת הנעליים את שמלת הכלה שלך באופן מדויק מבחינת הגזרה, האורך, הצבע וגם מבחינת תוספות שונות כגון אבנים, חרוזים ותחרה, צבעיהם והכמות שלהם בשמלה. כמו כן, כדאי מאוד להביא איתך דוגמא שלך הבד ממנו עשויה השמלה, וכך תוכלי להתאים את הנעליים באופן שלם יותר, והנעליים

שתבחרי לבסוף יהוו המשך ישיר של השמלה. התאמת צבע הנעליים לשמלה ייצור המשכיות מהנעל לשמלה, וזה ייצור אשליה של גובה. גם לאחר בחירת הדגם מומלץ להביא אותו למעצב או מעצבת השמלה על מנת לוודא שיש התאמה בין הנעל לבין השמלה ולקבל אישור סופי לנעל.

אחד הדברים החשובים הוא לדאוג לכך שהנעל לא תתפוס את כל תשומת הלב ולא "תסתור" את השמלה. כלומר, במידה ובחרת בשמלה מקושטת מאוד ומלאה באבנים, פאייטים או בדוגמאות מורכבות, בחרי דווקא בנעל פשוטה שלא תתנגש עם השמלה. לעומת זאת, במידה ובחרת דווקא בשמלה פשוטה ונטולת דוגמאות, תוכלי להתפרע יותר בבחירת הנעל ולשבץ בה קישוטים שונים.

כמו כן, במידה וישנם אלמנטים כלשהם בשמלה שהם בצבע אחר מצבע השמלה, תוכלי לשבץ אלמנטים בצבע זהה בנעליים, ואם מדובר באלמנטים בעלי צבע סולידי כמו גוונים של לבן, כסף או זהב, תוכלי לבחור בנעליים בצבעים אלו. קחי בחשבון שבמידה ותבחרי בנעליים שאינן לבנות יגדלו הסיכויים שתוכלי להמשיך ולהשתמש בנעליים אלו גם לאחר החתונה.

אם את מעוניינת במראה נועז יותר, תוכלי לבחור בנעליים בעלות גוון כהה יותר מאשר הגוון של השמלה, בנעליים בעלות צבע אחר מזה של השמלה, או לחילופין בצבע של אחד הקישוטים בשמלה עבור הנעליים. מדובר בתוספת נועזת המומלצת בעיקר במקרים בהם שמלתך ארוכה יחסית, וכך כאשר תרקדי יבליחו יחד עם רגלייך גם ניצוצות של צבע.

שיקול מבנה הגוף

בבואך לחפש נעלי כלה, קחי בחשבון שלא כל גזרה של נעל מתאימה לכל בחורה ולכל מבנה גוף. על מנת לבחור בנעל שתהלום אותך ביותר, כדאי לנסות להתאים את הנעל גם למבנה הגוף שלך. ישנן בחורות שסנדלים יחמיאו לרגליהן, ולעומתן ישנן בחורות שאזור האצבעות והקרסול אינם מחמיאים להן. משום כך אל תבואי מראש עם החלטה על נעל ספציפית בה את מעוניינת, וחפשי נעל שבנוסף להיותה יפה, תתאים לך ולמבנה רגלך.

לרוב נמליץ לנשים נמוכות לבחור בעקבים גבוהים ואילו לנשים גבוהות מאוד לבחור בנעל שטוחה או בנעל בעלת עקב נמוך. כמו כן, לנשים מלאות נמליץ על עקב יציב ושמרני, ואילו לנשים רזות נבחר דווקא בעקב דק ובסגנון נועז יותר.

כדאי לדעת שעל מנת להחמיא לגזרה, מומלץ לבחור בנעל עם רצועה מסביב לקרסול ולא בנעל המכסה את הקרסול היות וזה יוצר קו ארוך ומחמיא לרגל. במידה ואת לא אוהבת את אצבעות רגלייך בחרי בסנדל סגור או בסנדל סגור למחצה, ואילו אם אצבעות רגלייך מחמיאות לך, בחרי במראה החושף אותן כמו רצועות המשתלבות באצבעות ומבליטות את רגלייך.

שיקול עונה ומקום אירוע

לא כל נעל מתאימה לכל גן אירועים או אולם בו את עומדת להתחתן, ולא כל נעל תתאים לחתונה בכל עונה. משום כך כאשר את הולכת לבחור נעליים, קחי בחשבון שישנם הבדל בנעליים המומלצות לאולם ולנעליים המתאימות יותר לגן אירועים, וקיימים גם הבדלים בין נעליים המיועדות לחורף לבין נעליים המיועדות לקיץ.

כאשר את מנסה להתאים את הנעליים למקום האירוע, אל תשכחי שגן אירועים הוא מלא בדשא ובדקים מעץ, שעלולים להיות בעייתיים עבור נעל בעלת עקב גבוה ודק במיוחד. עקב גבוה במקום מסוג זה יקשה עלייך לתמרן ולשמור על יציבות במהלך האירוע, ובמקרים חמורים יותר העקב אף עלול להיתקע או להישבר. משום כך, במידה ואת מתחתנת במקום עם "מכשולי עקב" רבים, עדיף לבחור דווקא בנעלי פלטפורמה או בנעליים שטוחות שיקלו עלייך את ההליכה גם באזורים בעייתיים יותר.

מבחינת התאמת הנעל לעונה, דעי כי המזל הגדול ביותר בארץ ישראל שלנו הוא שהאקלים הוא יציב וחם יחסית, וישנם מעט ימי גשם וימים קרים מאוד שבהם הטמפרטורה באמת תשפיע על בחירת הנעליים שלך. כמו כן, במידה ואת מתחתנת באולם, הקור יהווה גורם אף פחות משמעותי ותוכלי להיות גמישה יותר בבחירתך. רוב הכלות שמתחתנות בעונת החורף בוחרות ללכת בנעליים קיציות למרות הקור והגשמים, ונשים מעטות בלבד בוחרות בסופו של דבר במגפיים. דבר זה מתבטא בעיקר במבחר המצומצם של מגפי כלה שניתן למצוא בחנויות. במידה ואת מתחתנת בחורף ואינך מעוניינת במגפיים, נמליץ לך על סנדלים או נעליים הסגורים מקדימה ופתוחים מאחור או מהצד, או לחילופין על נעלי סירה. כמו כן, קחי בחשבון שבעונת הקיץ לא תרצי בנעל כבדה ומחממת מאוד, ולכן עדיף לך לבחור בסגנון פתוח של סנדלים או בנעל קלילה שלא תכביד על רגלך.

שיקול גובה העקב

אחד המרכיבים החשובים ביותר בנעלי כלה הוא גובה העקב. למרות שרוב הכלות מעדיפות לבחור בעקב גבוה מאוד שיהפוך אותן לתמירות ביום חתונתן, ישנם מספר דברים שכדאי לקחת בחשבון כאשר מגיעים לבחירת העקב. מלבד העקב הקלאסי הדק והגבוה, ישנם גם סוגים נוספים של עקבים, כמו נעלי פלטפורמה, עקב רחב ויציב יותר ועוד.

עקב גבוה במיוחד עלול להיות בעייתי ביום החתונה, במיוחד אם את לא מתורגלת בהליכה עם נעליים בעלות עקב דומה בשגרה או אם החתונה מתוכננת לגן אירועים או למקום עם "מכשולי עקב" רבים. עם זאת, כדאי לדעת שרוב הכלות בוחרות בנעלי עקב בעלות עקב דק בגובה ממוצע של 12 סנטימטרים. במידה ועקב גבוה ודק מהווה משימה מאתגרת מדי עבורך, תוכלי לבחור בנעל פלטפורמה מעודנת ואלגנטית או לחילופין בנעל בעלת עקבים בגובה בינוני.

שיקול גובה נוסף שכדאי לקחת בחשבון הוא גובה הארוס שלך. במידה ובעלך לעתיד גבוה ממך בהרבה, נסי לבחור בנעליים בעלות עקב גבוה. לעומת זאת, אם הפרשי הגבהים בינך לבין ארוסך אינם משמעותיים, העדיפי נעל שטוחה או בעלת עקב נמוך מאוד על מנת שביום החתונה לא תיראי גבוהה יותר ממנו.

שיקול אסתטיקה וטעם אישי

לסיכום, השיקול החשוב ביותר ואולי גם הברור ביותר הוא לבחור בנעל על פי שיקולים אסתטיים ולפי טעמך האישי. השיקול שצריך בסופו של דבר להיות בראש סדר העדיפויות שלך הוא שתאהבי את הנעל בה תבחרי ותרגישי בה בנוח.

בחרי בסגנון הקורץ לך ושיגרום לך להרגיש נפלא. לפני שתתחילי לחפש נעלי כלה בחנויות, דעייני בקטלוגים שונים ובאתרי אינטרנט למתחתנים וחפשי סגנון שנראה לך המתאים ביותר. את הנעליים תוכלי לקנות בגוון לבן או להיות אמיצה יותר ולבחור בגוון אחר כמו שמנת, שמפניה, כסף וזהב, ובמידה ותרצי בכך תוכלי להוסיף לנעל אביזר נוסף כמו חרוזים, פאייטים ואבנים.

כאשר את בוחרת בנעלי החתונה אל תתפשרי, בחרי בנעליים שאת אוהבת ומתחברת לסגנונן, וייתכן וגם לאחר החתונה תוכלי עוד לשוב ולנעול אותן ולהרגיש שוב כמו נסיכה.