מחירי שמלות כלה

עכשיו כשתאריך החתונה כבר נקבע והתקציב ברור, אפשר להתחיל להחליט כמה מהתקציב אתם רוצים להקצות לשמלת הכלה ולאביזרים שילוו אותה. במידת האפשר, כמובן, כדאי לא להתחשבן ולבחור בשמלת הכלה המושלמת בלי להתחשב במחיר, אך ברוב המקרים מדובר במותרות שאינן אפשריות עבור רובנו. עם זאת, כדאי לציין כי ניתן להשיג כמעט כל סגנון ודגם במחיר שווה לכל כיס, וליצור שמלת כלה מושלמת גם במגבלות התקציב.

טווח מחירים

ראשית כל, קחו בחשבון שמחיר השמלה הוא קודם כל בהתאם לגוף המכין אותה. במידה ובחרתם לקנות את השמלה בסלון כלות טווח המחירים יהיה בין 3,000 ל-25,000 שקלים. אם תבחרי ללכת למעצב שמלות פרטי מחיר השמלה ינוע בין 4,000-6500 ₪. אצל תופרת תוכלי להשיג שמלה במחיר 2,000-4,000 ₪, ואם את מעוניינת באופציות זולות במיוחד את יכולה לחפש שמלות כלה יד שנייה באינטרנט ובחנויות יד שנייה במחירים של 500-2,000 ₪ בלבד. ניתן גם לקנות שמלה לבנה בכל חנות שאינה שמלת כלות, וזה מוזיל את העלויות באופן משמעותי. בחורות חרדיות רבות בוחרות להשאיל שמלה בגמ"חים (ארגון צדקה לא למטרת רווח), ושם מדובר במחירים סמליים בלבד. כדאי להחליט מהן מגבלות התקציב לשמלה, כולל אביזרים נלווים, ואז לבחור בשמלה ובמקום הכנתה בהתאם לתקציב.

איך להוזיל עלויות

מחירה של השמלה הוא יקר בעיקר בגלל מחירם של הבדים מהם עשויה השמלה ובגלל הטכניקות השונות בהן משתמשים בהכנת השמלה. גם תוספות שונות כמו פנינים, תחרה, רקמות מורכבות אבנים ובדים מיובאים ייקרו את מחיר השמלה. במידה ואת מעוניינת במחוך קחי בחשבון שמחוך דורש עבודה ובהתאם לכך מייקר את השמלה. אל תשכחי שאין שום צורך לבחור בבד סופר איכותי, היות ומדובר בשמלה שצריכה להיראות מושלמת רק לערב אחד. גם בבד שאינו הבד הכי איכותי שבנמצא תוכלי להיראות כמו מיליון דולר.

בחירה בשמלה שאינה של מעצב על יכולה לחסוך כסף רב, ובנוסף לכך כדאי לזכור שלאחר החתונה אף אחד לא יזכור מי עיצב לכם את השמלה. כמו כן, אצל מעצבי על השרות נוטה להיות פחות טוב והתוצאות אינן בהכרח יותר טובות. על כן, גם במידה וידך אינה משגת שמלה של מעצב על, קחי בחשבון שתוכלי להשיג שמלה לא פחות מדהימה במחירים נוחים הרבה יותר.

פרט נוסף ומפתיע הוא שמחירה של השמלה תלוי במידה רבה באזור הגיאוגרפי בו בחרת לקנות אותה. לדוגמא, אצל מעצבים במרכז הארץ ובעיקר בתל אביב השמלות יהיו יקרות יותר באופן משמעותי מאשר אצל מעצבים באזורים אחרים בארץ, וככל שבחרת לקנות את השמלה באזורים פריפריאליים יותר, מחירה של השמלה ירד, ולאו דווקא על חשבון האיכות של השמלה.

גם לעונת השנה בה בחרת להתחתן יש השפעה על מחיר השמלה. קניית שמלה לחורף תעלה בדרך כלל פחות מאשר שמלת כלה לקיץ. זאת משום שבחורף למעצבים יש בדרך כלל פחות עבודה בגלל שפחות זוגות בוחרים להתחתן בתקופה זו של השנה.

במידה ובחרת להזמין שמלה שתיתפר במיוחד עבורך מאפס, דעי כי מדובר בשמלה שתעלה יותר. שמלה כזו תיעשה בהתאמה מוחלטת לגופך, לסגנונך ולטעמך האישי, ובהתאם לכך יהיה מחירה גבוה. לעומת זאת, במידה ותבחרי בשמלה מוכנה או אפילו בשמלה מקולקציות משנים קודמות, יהיה צורך רק בהתאמה של המידות לגופך ולגובהך ולכן המחיר יהיה זול יותר.

מחירה של שמלת הכלה הוא גם בהתאם לחבילה שבחרת. לרוב תופרת תספק לך שמלה, ואילו סלון כלות יספק לך חבילות שונות שיכולות לכלול שמלה, שאל, חצאית תחתונה עבור נפח, הינומה, השכרת תכשיטים, ולעיתים ישנן גם חבילות הכוללות פינוקים של יום החתונה כמו תסרוקת, איפור ומלבישה שתכין אותך לקראת האירוע הגדול. בנוסף לכך, פעמים רבות ניתן להשיג דרך הסלון הנחות מיוחדות לקניית נעליים ושאר אביזרים. כל האפשרויות הללו מייקרות, כמובן, את עלותה של השמלה.

אלמנט נוסף שיכול לייקר את מחירה של שמלת הכלה הוא הבחירה בין קנייה להשכרה של שמלה. השכרה של שמלה היא זולה יותר מאשר קנייתה, אם כי לרוב לא מדובר בהפרשי מחירים גבוהים מאוד, ולפעמים מדובר בכמה מאות שקלים בלבד. עם זאת, היות ומדובר בשמלה שמיועדת לערב אחד בלבד בחייך, אנו ממליצים לשכור את השמלה. הרי לאחר החתונה תפקידה היחיד של השמלה יהיה לתפוס לך מקום אחסון בארון ולהעלות איתך רגעים נוסטלגיים כשתבחרי לשלוף אותה ממקום רבצה. אל תשכחי שבמידה ובחרת לשכור שמלה יש לתאם עם המעצב מתי צריך להחזיר אותה ובאיזה מצב. קחי בחשבון שייתכן והשמלה עברה מספר כלות לפנייך ואז נערכו בה כבר שינויים, לכן חשוב לבדוק את כל חלקי השמלה בנפרד.

התשלום עבור השמלה

לאחר שתבחרי בשמלה, דעי כי מקובל להתמקח על מחירה, אך אם את בוחרת להתמקח עשי זאת בצורה תרבותית ומכובדת. כדאי להחליט מראש ובכתב לגבי צורת התשלום ותנאי התשלום עבור השמלה. אנו ממליצים בחום לשלם מראש אך ורק מקדמה לא גבוהה, ואת שאר התשלום לשלם לאחר סיום הכנת השמלה. צפי לכך שהמעצב או בעל הסלון ינסו לשכנע אותך לשלם מראש את כל הסכום, אך אל תסכימי לעשות זאת. קחי בחשבון שכל עוד המעצבים לא יקבלו את כל התשלום הם יהיו מחויבים לסיים את השמלה על הצד הטוב ביותר ובזמן.

מקורות נוספים